RAPORT

Tusk kontra Tusk

Polityk PO „rozpętała histerię z rtęcią”. Niemcy lawirują

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk i marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak (fot.  PAP/Marcin Bielecki)
Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk i marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, a za nią najważniejsi politycy PO przez kilka dni przekonywali Polaków, że w Odrze są gigantyczne ilości rtęci. Nie zważali na komunikaty polskich instytucji w tej sprawie. Front zmienili dopiero, gdy obecności rtęci nie potwierdzili urzędnicy z Niemiec. „Elżbieta Polak rozpętała histerię z rtęcią bez pełnych wyników badań” – zaznaczył teraz na Twitterze Jarosław Olechowski, dyrektor TAI.

Seksafera w PO. Odwołują dyrektora gorzowskiego WORD

„Władze samorządu województwa lubuskiego poinformowały o odwołaniu ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie” –...

zobacz więcej

12 sierpnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak z Platformy Obywatelskiej napisała na Twitterze, że minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel w bezpośredniej rozmowie przekazał jej informacje o bardzo wysokim, wręcz przekraczającym skalę stężeniu rtęci w Odrze.


Niemiec długo unikał publicznego odniesienia się do tej kwestii. Ogólny komentarz padł dopiero teraz, gdy Vogel został przyciśnięty w tym temacie przez dziennikarzy podczas konferencji prasowej.


Zobacz także:  Marszałek woj. lubuskiego: Miałam świadomość, że rtęć nie jest przyczyną śnięcia ryb

 

„Powiedziałem bardzo wyraźnie, że może to być wartość odstająca, może to być anomalia, może to być wydarzenie lokalne, z którego nie możemy jeszcze wnioskować ogólnie” – powiedział o sprawie rtęci. Cytując te słowa Olechowski stwierdził, że marszałek Platformy wywołała histerię. 


A co jeszcze mówił o rtęci Vogel? Po aferze wywołanej przez Polak stwierdził, że: „Odczyty albo mieściły się w normie, albo były lekko powyżej. Możemy jednak wykluczyć, że masowe śnięcie ryb zostało spowodowane przez rtęć”.


Niemiecki minister o stężeniu rtęci w Odrze. „Nic takiego nie powiedziałem”

„Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak...

zobacz więcej

Odra. „Wyniki polskich i niemieckich badań są tożsame”


Zaraz za Elżbietą Polak o rtęci pisało wielu polityków opozycji, sympatyzujący z nimi dziennikarze i prawnicy. „PiS jest jak rtęć” – stwierdził Donald Tusk. „Władza truje życie społeczne jak rtęć” – dodał Rafał Grupiński. „Dwa tygodnie rtęć truła ludzi i zwierzęta” – stwierdził Roman Giertych. „Jestem w Szczecinie. Za chwilę przypłynie tu rtęć” – grzmiał Konrad Piasecki z TVN.


Teraz do sprawy odniósł się m.in. rzecznik prasowy ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.


Zobacz także:  Premier: Przeznaczymy środki konieczne, żeby Odra się odrodziła

 

Jak podkreślił, „wyniki polskich i niemieckich badań są tożsame. Zostały również potwierdzone przez MKiŚ i BMUV – w Odrze granicznej nie ma rtęci”.


Rzecznik dodał, że „Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła też rtęć jako przyczynę śnięcia ryb”.


Elżbieta Polak przekonuje więc nagle, że nie wiązała sprawy rtęci z tragedią zwierząt w Odrze. – Nie mówiłam nic o przyczynach śmierci – zapewnia.


Niemieccy przedsiębiorcy chcą odblokowania Polsce KPO. „Presja coraz większa”

– Niemcy sami podcinają sobie gałąź, na której siedzą – mówi portalowi tvp.info o blokowaniu Polsce pieniędzy z KPO prof. Zbigniew Krysiak,...

zobacz więcej

Minister kluczy. Nie potwierdza, nie zaprzecza


Elżbieta Polak rozpętała aferę wokół rtęci, której wciąż nie potwierdziły polskie i niemieckie służby. Mimo to polityk Platformy przerzuca odpowiedzialność na innych.


– To szokujące, co zrobili ministrowie w rządzie PiS (...) Natychmiast rzucili się na mnie. Mam kolejną noc nieprzespaną z powodu pisowskiego hejtu – żali się w rozmowie z Onetem należącym do koncernu Ringier Axel Springer.


Zobacz także:  700 m zapory, by odławiać śnięte ryby w Odrze. Strażacy gotowi udostępnić ją Niemcom

 

W całej sprawie zastanawiający jest również spór o konferencję niemieckiego ministra. Polityk zapytany, czy faktycznie kilka dni temu przekazał Elżbiecie Polak informacje o obecności rtęci, stwierdził, że takie słowa nie padły. Potem wyjaśniał, że tłumacz nie przetłumaczył fragmentu o rtęci, dlatego odnosił się on do pozostałych wątków, a nie do sprawy obecności tego metalu ciężkiego w wodzie.


Tymczasem, chociaż polska polityk od kilku dni powołuje się na jego słowa, ani razu nie zdementował przekazywanych przez nią informacji.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej