RAPORT

Tusk kontra Tusk

Koniec z wizami dla Rosjan? Europoseł wskazuje „hamulcowych” w UE

W UE coraz głośniej o zablokowaniu wjazdu Rosjanom na teren państw Wspólnoty (fot. Shutterstock/GolubaPhoto)
W UE coraz głośniej o zablokowaniu wjazdu Rosjanom na teren państw Wspólnoty (fot. Shutterstock/GolubaPhoto)

Zakaz wydawania wiz turystycznych dla tzw. zwykłych Rosjan, którzy popierają wojnę, to byłoby ciężkie doświadczenie, bo wielu z nich rzeczywiście podróżuje po Europie – ocenił europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, opowiadając się za włączeniem tej kwestii do unijnych sankcji. Jak jednak zauważył, przeciwko tej koncepcji są m.in. Niemcy i Francuzi. – Robią wszystko, by Rosji ostatecznie do siebie nie zrazić – powiedział polityk w Polskim Radiu 24.

Czechy, które przewodniczą UE, chcą dyskusji o zawieszeniu wiz dla Rosjan

Jan Lipavsky, minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, chce dyskusji o ogólnym zawieszeniu wydawania wiz...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na UkrainieDo wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE wezwał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W nocy z piątku na sobotę stwierdził, że UE nie powinna stać się „supermarketem” dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść.


– Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen – powiedział ukraiński przywódca.


Polska już wstrzymała wizy turystyczne Rosjanom


Wiceszef polskiego MSZ Piotr Wawrzyk informował, że Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji. Wiceminister przypomniał, że nasz kraj od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom FR. Ootrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby mające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.


We wtorek europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk ocenił, że decyzje w sprawie ewentualnych sankcji powinny zapadać w ramach Unii Europejskiej. Tam jednak – zauważył – obowiązuje zasada „najwyższego wspólnego mianownika” i trudno się spodziewać, że wszystkie państwa członkowskie poprą zakaz wjazdu obywateli Rosji na teren Wspólnoty. 


„Marzą o powrocie do współpracy z Rosją”


– Przeciwko tej koncepcji są Niemcy, Francuzi, a pewnie jeszcze kilka państw. Więc na poziomie unijnym ciężko będzie takie rozwiązania wprowadzić – stwierdził.


Jego zdaniem władze w Berlinie, choć zgodziły się już na siedem pakietów sankcyjnych, „ciągle marzą, by powrócić do relacji z Rosją, jakie miały przed wojną”. – Robią wszystko, by Rosji ostatecznie do siebie nie zrazić. Z nadzieją, że umowa pokojowa między Rosją a Ukrainą, niezależnie na jakich warunkach, zostanie zawarta – dodał.

Kułeba o rosyjskich turystach: Skoro popierają wojnę, niech zostaną w swoim kraju

„To wojna Rosji, nie tylko Władimira Putina. Większość Rosjan popiera wojnę, więc niech rosyjscy turyści zadowolą się pobytem w swoim kraju” –...

zobacz więcej

Zaznaczył, że publicznie nie będą tego argumentować, bo „nie wypada” dziś mówić niczego, co sugerowałoby chęci na powrót do współpracy z Rosją. 


Scholz o Rosjanach uciekających przed dyktaturą


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz już jednak wyraźnie zadeklarował się jako przeciwnik takiego pomysłu. Będąc gościem spotkania premierów państw nordyckich w Oslo wyraził swój sprzeciw, wyjaśniając, że „wiele osób ucieka z Rosji, nie zgadzając się z reżimem Władimira Putina”.


To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina. (...) Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju lub ucieczki od dyktatury w Rosji – oznajmił.

 

Zobacz także – Media w Niemczech: Polska silniejsza niż kiedykolwiek to wyzwanie dla Brukseli

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej