RAPORT

Prorosyjska era Tuska

ZUS: Dziś ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe

Wnioski mogą składać przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (fot. Shutterstock/Konektus Photo)
Wnioski mogą składać przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (fot. Shutterstock/Konektus Photo)

16 sierpnia to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Wniosek można przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – przypomina rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Ubezpieczenie pomostowe do zwrotu. Banki będą oddawać pieniądze [WIDEO]

zobacz więcej

Wnioski mogą składać przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić kilka warunków. Informacje na ten temat są na stronie internetowej ZUS. 

 

Termin 16 sierpnia dotyczy wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6. 

 

– Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę), obowiązującego w 2020 r., 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 

 


Zwolnienia pod lupą ZUS. Jeden z cwaniaków ukrył się w trumnie [WIDEO]

zobacz więcej

Wniosek przez PUE ZUS 

 

– Należy pamiętać, że potwierdzeniem wysłania wniosku przez PUE ZUS jest Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPP). Aby sprawdzić czy dla złożonego wniosku istnieje UPP, trzeba w skrzynce: Dokumenty wysłane wejść w Szczegóły/Pokaż poświadczenie przedłożenia – wyjaśnił Żebrowski. 

 

Czy wniosek został wysłany, można też sprawdzić w skrzynce Dokumenty i wiadomości > Dokumenty wysłane. Jeśli ktoś chciał wysłać wniosek do ZUS i w tej skrzynce go nie widzi, powinien sprawdzić zawartość folderu Zlecenia – Operacje do potwierdzenia. Jeśli w tej skrzynce są widoczne jakieś wnioski, oznacza to, że nie zostały one wysłane do ZUS. Aby wysłać taki wniosek, można skorzystać z funkcji Potwierdź – dodał. 

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Brytyjczycy wracają do gotówki [WIDEO]

Ściślejsza kontrola wydatków – to główna przyczyna, dla której coraz więcej Brytyjczyków wraca do posługowania się gotówką. Gdy koszty życia są...

zobacz więcej

Od 1 lipca 2022 r. wypłata świadczenia postojowego przedsiębiorcy jest pomocą de minimis.


– W związku z tym przedsiębiorcy muszą dołączyć oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych (oświadczenie RPD) albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (oświadczenie RD-2). Oświadczenie RD-2 można utworzyć samodzielnie na PUE i dołączyć do wniosku. A także formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (RFD). Jeżeli taki formularz nie zostanie dołączony, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia – wskazał rzecznik Zakładu. 

 

Koncepcja pomocy de minimis wywodzi się z zasady, iż pomoc o stosunkowo niskiej wartości nie jest w stanie naruszyć konkurencji lub wywierać wpływ na handel między państwami członkowskimi UE. W związku z tym kraje mogą same decydować o formie i wysokości przyznawanej pomocy. Może być udzielona przedsiębiorcy w różnych formach: na szkolenia, inwestycje ale także w formie zwolnień podatkowych czy umorzenia odsetek ZUS i innych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej