RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Co Vogel przekazał marszałek Polak? Mamy odpowiedź niemieckiego resortu

Axel Vogel (fot. MICHELE TANTUSSI / Reuters / Forum)
Axel Vogel (fot. MICHELE TANTUSSI / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Minister Axel Vogel podczas konferencji z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Polak wyjaśnił, że nie można było określić wartości rtęci w pierwszej analizowanej próbce wody, ponieważ przekroczyła ona skalę, na której opiera się badanie. Wyjaśnił, że w związku z tym, że konieczne są dalsze analizy i testy – poinformowało w odpowiedzi na pytania portalu tvp.info Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii.

„Powiedziałem jej bardzo wyraźnie, że...”. Niemiecki minister ujawnia treść rozmowy z marszałek Polak

Axel Vogel, minister rolnictwa, klimatu i środowiska Brandenburgii potwierdził, że kilka dni temu przekazał marszałek województwa lubuskiego...

zobacz więcej

Portal tvp.info zwrócił się w poniedziałek do niemieckiego resortu w związku z wypowiedziami marszałek Elżbiety Polak, która donosiła, że minister Vogel przekazał, iż stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali”. 

 

Przypomnijmy, jak informowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, do tej pory żadne z badań – ani polskie, ani niemieckie – nie potwierdziło obecności substancji toksycznych w Odrze, jednocześnie były też prowadzone badania śniętych ryb pod kątem obecności rtęci i metali ciężkich. Dodała, że ani rtęci, ani metali ciężkich nie stwierdzono w próbkach pobranych z ryb.  

 

Sekretarz prasowa ministra środowiska Brandenburgii Frauke Zelt przekazała portalowi tvp.info, że minister Vogel wyjaśnił podczas wideokonferencji z panią marszałek Polak 12 sierpnia po południu, „że nie można było określić wartości rtęci w pierwszej analizowanej próbce wody, ponieważ przekroczyła ona skalę, na której opiera się badanie”. 


Czarnek o fake newsie dot. rtęci w Odrze. „To jest machina pogardy i antypolskiego oszczerstwa”

W ślad za jednym słowem albo hasłem Tuska idzie hejt ze strony tysięcy lewackich internautów. A za tym idzie ta jedna komercyjna telewizja – TVN,...

zobacz więcej

Potrzebne dalsze analizy


„Minister Vogel wyjaśnił, że w związku z tym, że konieczne są dalsze analizy i testy – w szczególności należy wyjaśnić, czy wysokie wartości rtęci to lokalne przekroczenia, np. spowodowane nagromadzeniem osadów, czy też ogólnie podwyższone wartości” – wskazano w piśmie. 

 

Jak dodano, w międzyczasie udostępniono kolejne wyniki badań na obecność rtęci, których wartości „są tuż poniżej lub nieco powyżej środowiskowej normy jakości”. 

 

„Pragniemy jeszcze raz podkreślić, że na podstawie zmierzonych wartości nie można wnioskować, że rtęć jest przyczyną śmiertelności ryb i gatunków, ponieważ w Odrze występuje zbyt wiele zmierzonych anomalii (wysoka zawartość tlenu; wysoki ładunek soli; wysokie wartości pH, wysokie stężenie chlorofilu, ale także podwyższona temperatura wody i wyjątkowo niski przepływ wody)” – twierdzi niemiecki resort. 

Na koniec zaznaczono, że wspólnie utworzona polsko-niemiecka grupa ekspertów zajmie się teraz dostępnymi wynikami analiz i informacjami, „aby jak najdokładniej określić przyczyny katastrofy ekologicznej”.


Na konferencji prasowej w poniedziałek minister Vogel powiedział, że jedna z prób wody musiała zostać powtórzona, bo poziom rtęci był nienormatywnie przekroczony. Minister dodał, że przekazał to marszałek Elżbiecie Polak zaznaczając, że może to być lokalna anomalia, z której nie można wyciągać wniosków dla całej Odry. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej