RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wstrzymano ruch statków wycieczkowych na Dunaju

Niski poziom wody na Dunaju (fot. Gabriel Petrescu/Xinhua News Agency/Forum)
Niski poziom wody na Dunaju (fot. Gabriel Petrescu/Xinhua News Agency/Forum)

Ponad sto statków nie może kontynuować podróży Dunajem z powodu niskiego poziomu wody na tej rzece na granicy rumuńsko-bułgarskiej – podała w poniedziałek bukareszteńska telewizja Digi24.

Tragedia na Dunaju. W centrum Budapesztu zatonęła łódź wycieczkowa

Są „minimalne szanse” na znalezienie kolejnych żywych osób po zatonięciu statku turystycznego w Budapeszcie – poinformował rzecznik węgierskich...

zobacz więcej

Stacja cytująca przedstawicieli dyrekcji żeglugi rzecznej w położonym przy granicy z Rumunią bułgarskim mieście Ruse podała, że najniższy poziom wody jest teraz w okolicach wysp Belene i Batin.

 

Jak odnotowano, na odcinku rumuńsko-bułgarskim żegluga statków wycieczkowych jest z powodu suszy wstrzymana. Pływać tam mogą tylko bardzo lekko obciążone lub nieobciążone statki.

 

Według źródeł, na które powołuje się bukareszteńska telewizja, na mieliźnie na Dunaju nie jest uwięziony żaden statek, gdyż kapitanowie unikają żeglugi, oczekując podniesienia się poziomu wody w rzece.

 

Czytaj więcej: Na wpłynięcie do Dunaju czeka kilkaset statków z ukraińskim zbożem

 

„Taka sytuacja prowadzi jednak do strat dla armatorów i firm” – odnotował Digi24 cytujący ekspertów, dla których tegoroczna susza doprowadzi prawdopodobnie do najgorszego roku dla transportu na Dunaju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej