RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wtorek upalny, ale uwaga na burze z gradem [PROGNOZA]

W wielu regionach temperatura przekroczy 30 stopni (fot. PAP/Lech Muszyński)
W wielu regionach temperatura przekroczy 30 stopni (fot. PAP/Lech Muszyński)

We wtorek pogoda będzie podobna do poniedziałkowej. Z upływem dnia będzie przybywać chmur i w wielu rejonach pojawią się burze – przekazała dyżurna synoptyk IMGW Ewa Łapińska. We wtorek już o poranku będzie od 16 do 20 stopni. Z upływem dnia temperatura będzie rosła.

Alerty niemal w całej Polsce. Pogoda na koniec długiego weekendu

W poniedziałek 15 sierpnia będzie ciepło. Na północy Polski termometry wskażą ponad 31 stopni Celsjusza. Jak ostrzega synoptyk IMGW Dorota...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północno-wschodnia znajduje się na skraju wyżu znad Rosji, pozostałe rejony kontynentu pozostają w obszarze obniżonego ciśnienia, a na zachodzie kontynentu zaznacza się wpływ niżu i frontów atmosferycznych znad Morza Norweskiego i Zatoki Biskajskiej. Polska pozostaje w obniżonym ciśnieniu, w gorącym i wilgotnym powietrzu znad Morza Czarnego.


We wtorek w kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i lokalne burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 35 mm. Temperatura maksymalna od 27 do 32 stopni Celsjusza, lokalnie na zachodzie Mazur około 33 stopni; chłodniej na Półwyspie Helskim, w rejonach podgórskich Karpat i miejscami na południowym wschodzie od 25 do 26 stopni. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/godz., lokalnie na Pomorzu do 80 km/godz.


IMGW: burze i grad


W nocy na zachodzie kraju zachmurzenie małe; na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 10 mm do 20 mm. Miejscami krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów, a w kotlinach górskich do 200 metrów.


Temperatura minimalna od 16 do 21 stopni; chłodniej w rejonach podgórskich od 13 do 15 stopni, lokalnie w rejonach podgórskich Karpat około 11 stopni. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/godz.We wtorek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze z możliwym gradem. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 10 mm. Temperatura maksymalna 30 stopni. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków wschodnich. W trakcie burz wiatr w porywach do 60 km/godz. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz początkowo możliwe słabe burze. Temperatura minimalna 19 stopni. Wiatr słaby, w trakcie ewentualnych burz porywisty, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie we wtorek w południe wyniesie 996 hPa i będzie nieznacznie rosnąć.


W środę w kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i lokalne burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 20 mm do 30 mm. Temperatura maksymalna od 27 do 32 stopni; nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat oraz miejscami na południowym wschodzie od 23 do 26 stopni, a w Bieszczadach około 20 stopni. Wiatr słaby, z kierunków północnych i wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/godz.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFOAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej