RAPORT

Pogarda

Pytania o PESEL albo imię matki? Uwaga na oszustów [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Cyberprzestępcy cały czas wymyślają nowe metody w celu wyłudzenia pieniędzy, danych logowania czy numeru konta bankowego. Eksperci przestrzegają, żeby uważać na swoje poufne dane – informuje TVP3 Poznań.

Siedzi w więzieniu, bo chciał podjąć własne pieniądze. Potrzebował na leczenie ojca

Bassam al-Sheikh Hussein, który w czwartek wszedł do banku znajdującego się w zachodniej części Bejrutu, a następnie oddał dwa strzały i wziął...

zobacz więcej

Najpopularniejszą metodą stosowaną przez oszustów jest tak zwany phising. Oszuści podszywają się pod pracowników różnych instytucji i wyłudzają poufne informacje. W powiecie ostrowskim tylko w ciągu jednego dnia oszuści okradli trzy osoby.


– Dwie z nich padły ofiarami oszustwa na portalu kupna-sprzedaży, gdzie nieznany dotąd sprawca pod pozorem uiszczenia zapłaty za dany towar uzyskał dostęp do bankowości elektronicznej i zrobił przelew na łączną kwotę ponad 6 tys. zł – mówi mł. asp. Ewa Golińska-Jurasz z KPP w Ostrowie Wielkopolskim.


Rośnie liczba spraw


Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Tylko od stycznia do kwietnia liczba cyberprzestępstw wzrosła o 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku. Jak podkreślają eksperci – w każdej sytuacji dotyczącej poufnych danych trzeba być bardzo ostrożnym.


– My jako bank przy logowaniu prosimy klienta tylko o podanie loginu i pięciu wybranych znaków hasła. Natomiast na takich fałszywych stronach klient często jest proszony o podanie pełnego hasła albo dodatkowo kodu pin, nawet danych z karty płatniczej – tłumaczy Wojciech Majewski, ekspert ds. monitoringu oszustw.Ważne by nie podawać obcym przez telefon numeru PESEL, nazwiska panieńskiego matki czy adresu zamieszkania.

Żaden bank czy instytucja typu policja, straż miejska nigdy nie proszą nas o podanie tych danych z bardzo prostego powodu. Po prostu już je mają. Gdy pada pytanie o udostępnienie tych danych, jest to moment, w którym powinniśmy się rozłączyć – przestrzega Krzysztof Szerejko z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu.


O każdej próbie oszustwa należy poinformować policję. Warto też zgłosić to przez specjalnie uruchomioną rządową stronę internetową. Cyberprzestępcom grozi nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej