RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Mieliśmy neandertalskich przodków. Poprzednia teoria padła

Neanderalczycy krzyżowali się z Homo sapiens (fot. Eastern Oregon University)
Neanderalczycy krzyżowali się z Homo sapiens (fot. Eastern Oregon University)

Najnowsze

Popularne

Najstarsi Europejczycy mieli neandertalskich przodków. Oznacza to, że populacje krzyżowały się często, a nie jedynie przypadkowo – informuje TVP Nauka.

W wielu krajach żyje więcej emerytów niż dzieci

„Po raz pierwszy w historii na świecie żyje więcej osób powyżej 65. roku życia niż poniżej 5., a w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii,...

zobacz więcej

Tak twierdzą naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech. Badacze dokonali odczytu genomu uważanej za najstarszą populacji pradawnych ludzi zamieszkujących jaskinię Bacho Kiro w Bułgarii. Badane pozostałości liczą sobie 45 tysięcy lat – podaje TVP Nauka.


Genomy zawierają ślady genów neandertalskich. Neandertalczycy byli przodkami ludzi współczesnych przybyłych do Europy pięć do siedmiu pokoleń wstecz. Świadczy to o tym, że mieszanie się populacji następowało regularnie.


Ruch genów


Okazuje się też, że najstarsi Europejczycy przekazali swoje geny ludziom współczesnym z terenów dzisiejszej Azji Wschodniej. Burzy to wcześniejsze teorie, że mieszkańcy jaskini wymarli zanim przekazali swoje geny ludziom późniejszym.


Na miejscu odnaleziono pozostałości czworga pradawnych ludzi. Ich wiek określono na 43-46 tysięcy lat. Oprócz pozostałości ludzkich odkryto narzędzia kamienne pochodzące z wczesnego Górnego Paleolitu. Górny Paleolit to najstarsza znana kultura związana z człowiekiem współczesnym w Eurazji.Odnaleziono również późniejsze pozostałości datowane na 35 tysięcy lat, z narzędziami późniejszego typu. Zarówno podobieństwo genetyczne pradawnych ludzi z mieszkańcami dzisiejszej Azji Wschodniej, jak i narzędzia oraz ornamenty w jaskini Bacho Kiro wskazują na powiązania z Eurazją i Mongolią.


Pradawni ludzie z jaskini w Bułgarii żyli równocześnie z Neandertalczykami. Wszystkie pozostałości oprócz jednej miały w swoim genomie przodków neandertalskich. Zdaniem badaczy mogło być tak, że to społeczności neandertalskie wchłaniały ludzi współczesnych. Dopiero później, po kolejnych migracjach, Homo sapiens wyparł neandertalczyka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej