
Najstarsi Europejczycy mieli neandertalskich przodków. Oznacza to, że populacje krzyżowały się często, a nie jedynie przypadkowo – informuje TVP Nauka.
„Po raz pierwszy w historii na świecie żyje więcej osób powyżej 65. roku życia niż poniżej 5., a w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii,...
zobacz więcej
Tak twierdzą naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech. Badacze dokonali odczytu genomu uważanej za najstarszą populacji pradawnych ludzi zamieszkujących jaskinię Bacho Kiro w Bułgarii. Badane pozostałości liczą sobie 45 tysięcy lat – podaje TVP Nauka.
Genomy zawierają ślady genów neandertalskich. Neandertalczycy byli przodkami ludzi współczesnych przybyłych do Europy pięć do siedmiu pokoleń wstecz. Świadczy to o tym, że mieszanie się populacji następowało regularnie.
Okazuje się też, że najstarsi Europejczycy przekazali swoje geny ludziom współczesnym z terenów dzisiejszej Azji Wschodniej. Burzy to wcześniejsze teorie, że mieszkańcy jaskini wymarli zanim przekazali swoje geny ludziom późniejszym.
Na miejscu odnaleziono pozostałości czworga pradawnych ludzi. Ich wiek określono na 43-46 tysięcy lat. Oprócz pozostałości ludzkich odkryto narzędzia kamienne pochodzące z wczesnego Górnego Paleolitu. Górny Paleolit to najstarsza znana kultura związana z człowiekiem współczesnym w Eurazji.
Odnaleziono również późniejsze pozostałości datowane na 35 tysięcy lat, z narzędziami późniejszego typu. Zarówno podobieństwo genetyczne pradawnych ludzi z mieszkańcami dzisiejszej Azji Wschodniej, jak i narzędzia oraz ornamenty w jaskini Bacho Kiro wskazują na powiązania z Eurazją i Mongolią.
Pradawni ludzie z jaskini w Bułgarii żyli równocześnie z Neandertalczykami. Wszystkie pozostałości oprócz jednej miały w swoim genomie przodków neandertalskich. Zdaniem badaczy mogło być tak, że to społeczności neandertalskie wchłaniały ludzi współczesnych. Dopiero później, po kolejnych migracjach, Homo sapiens wyparł neandertalczyka.