RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kolejny kraj dołączył do szkolenia ukraińskich żołnierzy

Wiele krajów pomaga Ukrainie w walce z rosyjską agresją (fot. Pierre Crom/Getty Images)
Wiele krajów pomaga Ukrainie w walce z rosyjską agresją (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Nowa Zelandia jest kolejnym krajem, który dołączył do kierowanego przez Wielką Brytanię programu szkoleń ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Polskie służby zidentyfikowały sieć rosyjskich obozów filtracyjnych

Coraz więcej mediów pisze o rosyjskich obozach filtracyjnych używanych przez Rosję do represji przeciwko Ukraińcom. Polskie służby zidentyfikowały...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


– Jestem niezwykle zadowolony, że Nowa Zelandia rozszerzyła swoje wsparcie dla kierowanego przez Wielką Brytanię szkolenia ukraińskich sił zbrojnych. Nowozelandzka pomoc, podobnie jak innych naszych zagranicznych partnerów, zapewni kluczowe doświadczenie i umiejętności dzielnym mężczyznom i kobietom z Ukrainy walczącym o swój kraj – oświadczył brytyjski minister obrony Ben Wallace.


Nowozelandzki rząd wcześniej sprecyzował, że wyśle do Wielkiej Brytanii 120 żołnierzy.


Program szkolenia ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach ogłosił podczas wizyty w Kijowie w czerwcu premier Boris Johnson. Jak wówczas zapowiadał, w ramach programu w ciągu 120 dni będzie mogło zostać przeszkolonych 10 tysięcy Ukraińców. Mówił też, że oprócz Brytyjczyków szkolenia mogliby prowadzić również żołnierze z innych sojuszniczych państw.


Od tego czasu akces do programu zgłosiły Holandia, Kanada, Szwecja, Dania, Finlandia i Norwegia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej