RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rosja przerzuca systemy rakietowe na Białoruś? Niepokojące doniesienia

Rosjanie mieli przywieść między innymi systemy rakietowe S-400 Triumf (fot. Vitaly Kuzmin)
Rosjanie mieli przywieść między innymi systemy rakietowe S-400 Triumf (fot. Vitaly Kuzmin)

Na lotnisku Ziabrowka w obwodzie homelskim Białorusi skoncentrowano dużą liczbę rosyjskich systemów rakietowych, co może świadczyć o przygotowaniach do ataku na Ukrainę – oceniają blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi.

Prezydent Zełenski: Rosjanie nic nie są w stanie nam zrobić na polu bitwy

Rosjanie nic nie są w stanie nam zrobić na polu bitwy – zadeklarował w sobotę we wpisie w serwisie Facebook prezydent Ukrainy Wołodymyr...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


„Dzięki zdjęciom z kosmosu nasz zespół mógł dokonać aktualnego i pełnego oglądu całego sprzętu i obiektów, które w tej chwili znajdują się w Ziabrowce" – napisali blogerzy.


Według nich na lotnisku znajduje się 10-14 systemów rakietowych S-400 Triumf, trzy stacje radiolokacyjne Kasta 2E2 oraz 48Ja6 Podlot i dwa systemy rakietowe Pancir. Jest tam także magazyn amunicji z pociskami do systemów S-300/400.


Blogerzy piszą, że samoloty Ił-76 rosyjskich sił zbrojnych dostarczają rakiety do systemów S-400 na lotnisko w Homlu, a stamtąd są one wiezione do Ziabrowki. 


Przygotowania do ataku


Analiza zdjęć pozwala sądzić, że „trwają przygotowania do zmasowanego ataku rakietowego na terytorium Ukrainy w najbliższych tygodniach”. Po raz ostatni taki atak z terytorium Białorusi miał miejsce 28 lipca.


W zeszły czwartek Biełaruski Hajun poinformował o serii wybuchów na lotnisku Ziabrowka. Ministerstwo obrony Białorusi zaprzeczyło informacjom o wybuchach. Stwierdziło, że zapalił się tam silnik w jednej z maszyn. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej