RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Świat przegra, jeśli nic nie zrobi w sprawie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. FB/Володимир Зеленський)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. FB/Володимир Зеленський)

Świat przegra z terroryzmem i ulegnie nuklearnemu szantażowi, jeśli nie podejmie żadnych działań w sprawie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – powiedział w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym nagraniu wideo.

Polskie służby zidentyfikowały sieć rosyjskich obozów filtracyjnych

Coraz więcej mediów pisze o rosyjskich obozach filtracyjnych używanych przez Rosję do represji przeciwko Ukraińcom. Polskie służby zidentyfikowały...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


– Jeśli teraz świat nie wykaże siły i zdecydowania w obronie elektrowni jądrowej, będzie to oznaczać, że świat przegrał – powiedział Zełenski. – Przegra z terroryzmem. I ulegnie nuklearnemu szantażowi – podkreślił ukraiński prezydent.


Dodał, że jakikolwiek incydent radiacyjny w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może być ciosem dla państw Unii Europejskiej, a także dla Turcji i Gruzji oraz bardziej odległych krajów – wszystko zależy tylko od kierunku i siły wiatru.


Jeśli działania Rosji spowodują katastrofę, konsekwencje mogą dotknąć nawet tych, którzy na razie milczą – stwierdził Zelenski. Podkreślił, że ta sprawa została już podniesiona na najwyższym międzynarodowym szczeblu – w ONZ i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.


Zełenski domaga się sankcji


Zełenski wezwał społeczność międzynarodową do wprowadzenia ostrych sankcji przeciwko Rosji, Rosatomowi i całemu przemysłowi nuklearnemu Federacji Rosyjskiej. – Wszystkie rosyjskie wojsk muszą bezwarunkowo opuścić teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i okolicę – powiedział prezydent Ukrainy.


W czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Enerhoatom określił działania wojsk rosyjskich jako prowokację. Rosjanie oskarżyli o ostrzał Ukraińców. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał tego samego dnia do zakończenia działań militarnych wokół elektrowni.Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa – największa siłownia jądrowa w Europie – została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze i pracownicy Rosatomu. Ukraiński koncern Enerhoatom informował jednak w maju, że codzienną eksploatacją i obsługą techniczną obiektu zajmował się ukraiński personel.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej