RAPORT

Tusk kontra Tusk

Media w Niemczech: Polska silniejsza niż kiedykolwiek to wyzwanie dla Brukseli

„Polska wyrosła na centralnego partnera polityki bezpieczeństwa USA w Europie” (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
„Polska wyrosła na centralnego partnera polityki bezpieczeństwa USA w Europie” (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Polska jest silna jak nigdy dotąd, a wojna na Ukrainie sprawiła, że stała się ona centralnym graczem w polityce europejskiej, To stanowi wyzwanie dla Brukseli – ocenia niemiecki dziennik „Die Welt”. „Rzadko wywiady polityków w polskich magazynach informacyjnych wywołują echa poza granicami kraju. Ale kiedy Jarosław Kaczyński rozmawia z prasą, uważnie czytają go dyplomaci w Brukseli czy Berlinie. Bo to, co mówi lider narodowo-konserwatywnej partii rządzącej PiS i najpotężniejszy polityk w kraju, często jest nie tylko prowokacyjne, ale ma też charakter wyznaczający trendy w polskiej polityce” – zauważa gazeta.

Niemieckie media o Polsce: Kotwica stabilności

Polska jest piątym co do wielkości partnerem handlowym RFN, czwartym co do wielkości partnerem Berlina, a Berlińska Izba Przemysłowo-Handlowa widzi...

zobacz więcej

„Jeśli dotyczy to również wywiadu, jakiego Kaczyński udzielił tygodnikowi »Sieci«, to nie wróży to dobrze – mogli pomyśleć w budynku Berlaymont, siedzibie Komisji Europejskiej. W wywiadzie prezes PiS zapowiedział kurs konfrontacyjny z Brukselą” – pisze „Welt”. 

 

„Nie pasujemy do niemiecko-rosyjskich planów dla Europy” – powiedział Jarosław Kaczyński. Niezależna, silna gospodarczo, społecznie i militarnie Polska jest dla nich przeszkodą – dodał. 

 

„Takie tony jak te nie są niczym nowym. Nowością są jednak warunki ramowe: Polska – i Kaczyński ma w tym względzie rację – jest silna jak nigdy dotąd. Wojna Rosji na Ukrainie sprawiła, że Polska, państwo frontowe, stała się centralnym aktorem w polityce europejskiej” – czytamy w gazecie. 

 

„To z kolei stawia przed Brukselą wyzwania”, bo Polska z 38 milionami mieszkańców „jest jednym z największych krajów UE. Z potężną armią, która wkrótce będzie największa w Europie, Polska zabezpieczy wschodnią flankę NATO” – pisze „Welt”. 

 


„Polska wyrosła na centralnego partnera polityki bezpieczeństwa USA w Europie” – powiedział „Die Welt” warszawski szef amerykańskiego think tanku German Marshall Fund Michał Baranowski. 

 

Polska niezależna energetycznie od Rosji


Nie pozostanie to bez konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Polska gospodarka również rozwija się dynamicznie, w niektórych przypadkach rośnie o ponad 5 proc. rocznie. A kraj ten jest prawie niezależny energetycznie od Rosji, ma terminal skroplonego gazu ziemnego na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, otwiera w tym roku gazociąg, którym będzie sprowadzany gaz z Norwegii do Europy Środkowej, a także wchodzi w energetykę jądrową

Niemieckie media: Polacy tracą do nas zaufanie

„Partnerstwo Niemiec z Polską szwankuje nie tylko z powodu nieudanej wymiany czołgów. Jesienią może dojść do dalszej eskalacji konfliktów” –...

zobacz więcej

„Wszystko to są tak naprawdę warunki wstępne do zajęcia pozycji formacyjnej w UE” – podkreśla niemiecka gazeta. 

 

Bruksela traktuje Warszawę inaczej niż Budapeszt. Polska została oszczędzona 

 

Najwyraźniej KE nie znalazła jeszcze odpowiedzi na pytanie, jaką rolę można przypisać Polsce. „W każdym razie traktuje Warszawę inaczej niż Budapeszt. Uruchomiła przeciwko Węgrom tzw. mechanizm praworządności. Polska została oszczędzona” – pisze „Welt”. 

 

Według gazety sprawa ujawnia dylemat, jaki KE ma z Polską: „Węgry otwarcie krytykują politykę sankcji UE wobec Rosji, nie zezwalają na dostawy broni na Ukrainę przez swoje terytorium, a węgierscy urzędnicy grzmią przeciwko UE. Polscy politycy też to robią, ale jeśli chodzi o Ukrainę, Polska jest bardziej europejska niż ktokolwiek inny”. 

 

„Od 24 lutego granicę z Polską przekroczyło ponad 5 mln uchodźców. Tam spotkali się z przeogromną chęcią pomocy. W Polsce powagę sytuacji zrozumiano bardzo wcześnie” – tłumaczy Baranowski. „Zaangażowanie Warszawy w pomoc uchodźcom, ale także dostawy broni,pozytywnie zmieniły wizerunek Polski za granicą” – ocenia ekspert. 

Niemieckie media o gazie z Rosji: Polska się przygotowała, my improwizujemy

Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że państwa, które latami blisko współpracowały z Kremlem, dziś mają poważne problemy. „Polska była przygotowana,...

zobacz więcej

Polska jest hubem dla zachodnich dostaw broni i sama jest największym europejskim dostawcą dla ukraińskiej armii. I na tym się nie kończy. 

 

Polska się zbroi: szybkość jest na pierwszym miejscu 

 

Polska masowo kupuje sprzęt wojskowy, zwłaszcza w Korei Południowej i USA, i to głównie to, co jest dostępne teraz lub bardzo szybko. Wiele decyzji zakupowych nie jest idealnych w odniesieniu do polskiej branży lub istniejącego sprzętu. Ale szybkość oczywiście jest na pierwszym miejscu” – uważa polski analityk wojskowy Jarosław Wolski. Polska pozyskuje między innymi ponad 1000 czołgów, setki haubic, wyrzutnie rakiet HIMARS i najnowocześniejsze samoloty F-35

 

„Polska będzie miała wkrótce bardzo dużą armię” – mówi Wolski. „Bardzo duża” oznacza, że Polska będzie miała jedną z największych armii NATO. 

 

Przeczytaj też: „Der Spiegel” o propozycji KE: Niemcy chcą solidarności, przede wszystkim od innych


„Obok gospodarki wojsko jest polską walutą wpływu. Bo jeśli agresywna Rosja będzie stanowiła trwałe zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy, a tego należy się spodziewać nawet po zawieszeniu broni na Ukrainie, Polska ma potencjał, by stanąć u boku kluczowych krajów UE, czyli Niemiec i Francji” – czytamy na łamach „Die Welt”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej