RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kanclerz Niemiec przeciwny zakazowi wjazdu do UE dla rosyjskich turystów

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty Images)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec na spotkaniu premierów państw nordyckich w Oslo wyraził sprzeciw wobec propozycji zakazu wjazdu do UE dla rosyjskich turystów. Olaf Scholz zwrócił uwagę, że wiele osób ucieka z Rosji, bo nie zgadza się z reżimem Władimira Putina.

Scholz: Putin to zbrodniarz, będziemy ścigać zbrodnie wojenne

Władimir Putin to zbrodniarz wojenny, a prowadzona przez niego wojna z Ukrainą to „wojna kryminalna” – oświadczył w czwartek w Berlinie kanclerz...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


– To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina (...). Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju lub ucieczki od dyktatury w Rosji – oznajmił Scholz na wspólnej konferencji prasowej z premierami państw nordyckich.

 

Wśród przywódców państw nordyckich za ograniczeniem możliwości wyjazdów zagranicznych dla Rosjan zdecydowanie opowiedziała się premier Finlandii Sanna Marin. – Nie może być tak, że na Ukrainie giną ludzie, a Rosjanie przyjeżdżają do centrów handlowych na zakupy. Uważam, że to nie jest w porządku – przekonywała Marin.

 

Odnosząc się do tej kwestii premier Danii Mette Frederiksen i szefowa rządu Szwecji Magdalena Andersson oznajmiły, że w sprawie zakazu wjazdu dla Rosjan należy „rozważyć wszystkie za i przeciw”.

 

Czytaj także: Szef CDU krytykuje Scholza za bierność wobec Rosji

 

Premier Norwegii Jonas Gahr Store, państwa nienależącego do UE, zgodził się, że sprawa rosyjskich turystów „nie jest czarno-biała” i „należy podjąć dyskusję”. Store oświadczył, że jego kraj wprowadzi w życie ustalenia UE, jeśli Unia uzgodni kolejne sankcje wobec Rosji. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej