RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rtęć w Odrze? GIOŚ publikuje wyniki badań próbek wody

Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim, prowadzone od 10 sierpnia w sposób ciągły, realizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, nie potwierdziło obecności rtęci – podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Śnięte ryby w Małopolsce. Wojewoda: Nie ma mowy o skażeniu wód

Blisko pół tysiąca śniętych ryb wyłowili strażacy i straż wodna z dwóch zbiorników w Małopolsce – poinformował w rozmowie z Polskim Radiem...

zobacz więcej

GIOŚ przedstawił także udostępnione w poniedziałek przez stronę niemiecką wyniki badań.


Inspektorat zaznaczył, że w przesłanym wraz z mapą miejsc poborów raporcie badań laboratoryjnych podano, że są to punkty poborów wykonanych nie w głównym nurcie Odry, ale w jej dopływach lub starorzeczach. Próbki wody dla laboratorium GIOŚ są – jak wskazano – pobierane punktowo w głównym nurcie Odry.


Wyniki niemieckich badań laboratoryjnych wykazały obecność rtęci i przekroczone normy dla wód powierzchniowych. Wskaźnik ten nie przekracza norm dopuszczalnych dla wody pitnej.


Przeprowadzone w tym samym czasie przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim nie potwierdziło obecności rtęci.


GIOŚ podał, że Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej