RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Doniesienia o rtęci w Odrze. „Opozycja wywołuje panikę” [WIDEO]

Doniesienia o rtęci w Odrze to manipulacja, wykorzystywana do celów politycznych; w próbkach nie stwierdzono dotąd przekroczeń – wskazał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na antenie TVP Info.

Wojewoda lubuski: Nie ma podwyższonego poziomu rtęci w Odrze

W wodach rzeki Odry na terenie woj. lubuskiego nie ma podwyższonego poziomu rtęci – oświadczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Informacje o...

zobacz więcej

Wiceminister akcentował, że doniesienia o znacznym przekroczeniu poziomu rtęci w Odrze zostały zdementowane.


– Oficjalne stanowisko, które wpłynęło do ministerstwa klimatu ze strony niemieckiej, potwierdza, że w próbkach wody nie stwierdzono przekroczeń rtęci. Tak samo nie stwierdzono ich po stronie polskiej. Zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie – nie stwierdzono zawartości rtęci. Co więcej, w rybach pod względem zawartości metali ciężkich, w tym wypadku rtęci, również jej nie stwierdzono – zaznaczył wiceminister w TVP Info.

 

Ozdoba o „rtęci w Odrze”

 

– To jest celowa manipulacja, która miała wywołać destabilizację, by wykorzystać ją do celów politycznych – ocenił. Wskazał, że „w parametrach dotyczących wody potrafi wystąpić rtęć” i są określone normy związane z bezpieczeństwem ludzi.

 

– Jak ktoś pyta zero-jedynkowo, to tak jakbyśmy dyskutowali, że w wodzie znaleziono chlorek sodu. Chlorek sodu to sól. To jest manipulacja, która jest stosowana. Zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie – nie stwierdzono rtęci w rybach. A to, co w tej chwili robi opozycja, to szukanie sensacji, wywoływanie paniki i próba zbicia kapitału politycznego na czymś, co w tej chwili jest wyjaśniane – powiedział wiceminister.

Niemiecki minister ożywił się na Twitterze. Słów o rtęci potwierdzić nie chce

„Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak...

zobacz więcej

Pytany o oceny, że działania podjęto zbyt późno, Ozdoba stwierdził, że negatywnie ocenia zarządzanie kryzysowe na poziomie województwa dolnośląskiego. – Zbyt późna informacja do pana premiera, do mnie czy innych osób, które mogły z poziomu centralnego reagować. To świadczy, że najprawdopodobniej zbagatelizowano problem. Przyjdzie czas na wyjaśnienia – dodał.

 

Stanowisko Niemiec ws. śniętych ryb w Odrze

 

Ministerstwo środowiska RFN poinformowało, że Niemcy i Polska chcą przeciwdziałać masowej śmierci ryb w Odrze, tworząc wspólną grupę zadaniową. Eksperci z obu krajów mają ściśle współpracować w celu ustalenia przyczyn katastrofy i opracowywania niezbędnych środków.

 

Czytaj także: Strażacy zebrali w niedzielę 10 ton śniętej ryby z Odry


– Rtęć nie wydaje się być przyczyną śmierci ryb – stwierdziła minister środowiska RFN Steffi Lemke. Federalny resort środowiska stwierdził, że nadal nie ma informacji, co dokładnie spowodowało śmierć ryb w Odrze.


Badania próbek wody i ryb w Brandenburgii trwają. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej