RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Mówimy jednym językiem, językiem wolności”. Morawiecki dziękuje Zełenskiemu

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Mateusz Marek)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Cieszę się, że mówimy jednym językiem, językiem wolności – stwierdził premier Mateusz Morawiecki, komentując wypowiedź prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego związaną ze Świętem Wojska Polskiego.

Premier: Naród polski dał odpór bolszewickiemu najeźdźcy

Sto dwa lata temu Polacy pod Warszawą powstrzymali bolszewicki rajd na Europę; determinacja, z jaką naród polski prowadził walkę, jego jednolita...

zobacz więcej

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do 1947 r. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.


Prezydent Ukrainy podziękował Polakom za wsparcie i ocenił, że oba narody osiągnęły największe porozumienie w historii. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych z okazji Święta Wojska Polskiego.

Minister obrony złożył życzenia żołnierzom w dniu Święta Wojska Polskiego

Przedstawiciele kilkunastu armii świata złożyli życzenia polskim żołnierzom z okazji ich święta. Wśród nich są między innymi żołnierze amerykańscy,...

zobacz więcej

W przemówieniu wygłoszonym w całości po polsku na tle flag Polski i Ukrainy Zełenski zwrócił się do Polaków jako „drogich przyjaciół, sojuszników i braci”. Zaznaczył, że ten zwrot brzmi najbardziej zasadnie właśnie od przedstawiciela państwa ukraińskiego.– Nasze narody przeszły długą drogę i w końcu osiągnęły największe porozumienie w historii, w głównej dla Ukraińców i Polaków sprawie. Jest to sprawa wolności. Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń – oświadczył Zełenski.


Prezydent zaznaczył, że Ukraińcy i Polacy walczą razem i z pewnością będą wspólnie świętować „nasze i wasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość”. – Dziękuję za wasze historyczne wsparcie. Serdecznie gratuluję z okazji Święta Wojska Polskiego i z całego serca życzę jednego: jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce! Chwała Ukrainie! – zakończył Zełenski.


Premier Mateusz Morawiecki podziękował za te słowa. „Dziękuję @ZelenskyyUa. Cieszę się, że mówimy jednym językiem. Językiem wolności” – napisał na Twitterze szef polskiego rządu.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej