RAPORT

Tusk kontra Tusk

„A dalej, panie redaktorze? Ma pan jakąś obawę”. Trudności pracownika TVN w rozmowie z premierem

– Szkoda, że pan redaktor nie potrafi przedstawić fragmentów wypowiedzi ministra Vogla, które w zupełnie innym świetle stawiają tzw. sprawę rtęci przedstawianą przez panią marszałek Polak i pana Donalda Tuska. Dałem panu szansę kilka razy, mógł pan przywołać cały cytat, ale widzę, że miał pan jakąś obawę – powiedział premier Mateusz Morawiecki pracownikowi TVN. Chciał on, by szef rządu odniósł się do pytania, które według niemieckiego ministra zostało mu źle przetłumaczone, ale pominął istotną część przedstawionego przez Vogla stanowiska.

Wymieranie ryb w Odrze. Niemiecki minister: Nie możemy potwierdzić, że to rtęć

Nadal nie jest jasne, co spowodowało masowe wymieranie ryb w Odrze – informuje niemiecki portal RBB24. Początkowo informowano o wykryciu rtęci w...

zobacz więcej

Odpowiadając na pytanie o komunikację ze stroną niemiecką w sprawie śniętych ryb w Odrze premier stwierdził, że należy w tym kontekście „wspomnieć o fake newsie, który został przedstawiony przez Platformę Obywatelską”, a który „pan Donald Tusk podchwycił bardzo ochoczo”. 

 

W piątek marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak oświadczyła, że minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel jej powiedział, iż Niemcy „mają wyniki badań” wody w Odrze, „a stężenie rtęci jest tak wysokie, że skala tego nie ogarnia”. 

 

Nieco wcześniej takie twierdzenie zostało zawarte w artykule opublikowanym na portalu niemieckiego regionalnego nadawcy RBB. „Według RBB wartości są tak wysokie, że nie mogły zostać zaprezentowane i badanie trzeba było powtórzyć”, napisano. 

 

Później minister Vogel poinformował, że zawartość rtęci w Odrze według niemieckich badań mieszczą się w „ekologicznym zakresie tolerancji”. Ocenił, że jest wykluczone, by ryby zdechły od rtęci. 

 

 

– Oni chyba trzymali kciuki za tę rtęć i zdziwili się później temu dementi ministra Vogla. Ponieważ pan redaktor dopytuje, nie mogłem nie wspomnieć o tym, co, jak teraz już wiemy, było bardzo nieładnym, wygenerowanym fake newsem. Pamiętacie państwo, dwa dni temu próbowano budować tzw. teorię rtęci. Ale już spuśćmy zasłonę wstydu na to działanie pani marszałek Polak i pana Donalda Tuska. Cieszę się, że strona niemiecka wyjaśniła, co wówczas miała na myśli i co było mówione przez pana ministra Vogla – powiedział nawiązując do tej sytuacji Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Urazie pod Wrocławiem. 

 

Wtedy pracownik TVN przywołał tweet, w który Axel Vogel napisał, że usłyszał z ust tłumacza inne pytanie niż to, które mu zadano. Dziennikarz TVP pytał ministra właśnie o rtęć, ale tłumacz miał przekazać, że chodzi o „żrącą substancję”. 

 

– A mógłby pan powiedzieć, co do końca powiedział, jeśli tak już sobie tutaj dywagujemy? Proszę zacytować do końca pana ministra Vogla. 

 

– Panie premierze, powiedział, że taka wypowiedź, o którą pyta go tłumacz, nie jest mu znana. 

 

– I dalej? 

 

– I to była jego wypowiedź. 

 

– A dalej, panie redaktorze z TVN-u? Co powiedział pan minister Vogel? 

Wojewoda lubuski: Nie ma podwyższonego poziomu rtęci w Odrze

W wodach rzeki Odry na terenie woj. lubuskiego nie ma podwyższonego poziomu rtęci – oświadczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Informacje o...

zobacz więcej

– Dobrze, ja w takim razie zacytuję... 

 

– Bardzo proszę. 

 

W tym momencie na dłuższą chwilę zapadła cisza, po której inny dziennikarz zadał swoje pytanie. Po odpowiedzi premiera pracownik TVN znów poprosił o głos, twierdząc, że “znalazł tę wypowiedź”, 

 

– Tam pan minister powiedział: „Poinformowaliśmy tylko, że odczyn pH jest bardzo wysoki, nie możemy wyjaśnić dlaczego”. To wszystko. Natomiast okazuje się, że ministrowi nie zadano konkretnie pytania o rtęć. 

 

– Pan redaktor jednak boi się jednak zacytować do końca ministra Vogla. Minister w inny sposób zupełnie zakończył wypowiedź. Chciałbym, żebyście wszyscy państwo odnieśli się do pełnej wypowiedzi. Szkoda, że pan redaktor nie potrafi w całości przedstawić również tych fragmentów , które w zupełnie innym świetle stawiają tzw. sprawę rtęci przedstawianą przez panią marszałek Polak i pana Donalda Tuska. Dałem panu szansę kilka razy, mógł pan przywołać cały cytat, ale widzę, że miał pan jakąś obawę – konkludował szef rządu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej