RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tropikalne temperatury. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Nad Polskę napływa gorące powietrze (fot. PAP/Mateusz Marek)
Nad Polskę napływa gorące powietrze (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Nad Polskę napływa gorące powietrze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia. Obejmują one niemal cały kraj, a na wschodzie obowiązują do końca tygodnia. Synoptycy wydali też ostrzeżenie hydrologiczne, w którym napisali, że miejscami ulewne opady deszczu w poniedziałek i wtorek mogą spowodować gwałtowne wzrosty stanów wody w rejonie dopływów rzek: Warty, dolnej Odry, Iny i Płoni.

Piątek wciąż gorący. Mogą wystąpić burze [WIDEO]

Piątek będzie pogodnym letnim dniem z najładniejszą pogodą. Tylko na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu możliwe są lokalne burze – poinformował dyżurny...

zobacz więcej

IMGW ostrzegł przed upałami, które obejmą prawie cała Polskę. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 do 33 st. Celsjusza. Wysokie temperatury będą się utrzymywać także po zmroku. Czekają nas tropikalne noce z temperaturami ok. 20 st. Celsjusza.

 

Od ostrzeżeń przed upałami wolna jest jedynie część województwa lubelskiego. Dla większości kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

 

Natomiast na wybrzeżu w części Lubelskiego i Podkarpackiego, a także w górach, obowiązują ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Miejscami będą im towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

 

Wzrosty stanów wody


Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu IMGW wydało ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.

 

Jak doprecyzował przekazał IMGW, ostrzeżenie hydrologiczne obejmuje „zlewnie dopływów Warty, dolnej Odry, zlewnie Iny oraz Płoni – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie” i obowiązuje w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek.


Wracają upały. IMGW wydaje alerty

IMGW wydał w czwartek alerty pierwszego stopnia przed upałami dla dwóch województw zachodniej części Polski, gdzie temperatura przekroczy 30...

zobacz więcej

Komunikat wydano w związku z przewidywanymi na poniedziałek i wtorek obfitymi opadami deszczu i burzami. „W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych – napisali synoptycy.

 

„Informacja została wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich” – przekazano w komunikacie IMGW.


Czytaj także: IMGW ogłasza alerty przed burzami


Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk hydrolodzy ocenili na 75 procent.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej