RAPORT

Pogarda

Czystka w partii Brauna, w tle sprawa 43 kont. Odwołani m.in. Dmowski i Przetakiewicz

Wniosek dotyczący odwołania Rafała Dmowskiego to inicjatywa Grzegorza Brauna (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Wniosek dotyczący odwołania Rafała Dmowskiego to inicjatywa Grzegorza Brauna (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Sławomir Czech, współzałożyciel i pierwszy skarbnik Konfederacji Korony Polskiej – partii Grzegorza Brauna – a dotychczas szef struktur w okręgu katowickim, został odwołany ze swojego stanowiska. Podobny los spotkał przewodniczących okręgów w Warszawie, Rafała Dmowskiego i w Krakowie, Zygmunta Przetakiewicza. Dymisje nastąpiły krótko po ujawnieniu, że partia posiadała 43 rachunki bankowe, ale do PKW zgłosiła, że ma tylko jeden.

Problemy posła Konfederacji. Musi zapłacić ponad 150 tys. zł kary

Grzegorz Braun z Konfederacji nie może już unikać kar za nienoszenie maseczek w Sejmie. Łącznie straci wielomiesięczne zarobki. Kwota sięga bowiem...

zobacz więcej

5 sierpnia dziennik „Rzeczpospolita” informował, że partia posądzanego o prorosyjskie poglądy posła Grzegorza Brauna posiadała kilkadziesiąt kont w bankach i nie było pewności, kto wpłacał jej pieniądze. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe ugrupowania za 2020 rok. 

 

„Konfederacja Korony Polskiej miała w 2020 roku aż 43 rachunki bankowe. Jakie wykonywano na nich operacje? W większości nie wiadomo – to jedno z ustaleń kontroli finansów tej partii przez Państwową Komisję Wyborczą” – pisał dziennik. Później „Rzeczpospolita” przekazała, że po publikacji tekstu doszło do kilku dymisji prominentnych działaczy partii. 

 

Jak wynika z informacji opublikowanych na portalu Salon24, według członków KKP nie jest to jedynie chronologiczna koincydencja. 

 


„Po artykule w „Rzepie”, w partii Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna, poleciało trzech przewodniczących okręgów: Zygmunt Przytakiewicz z Krakowa, Rafał Dmowski z Warszawy oraz Sławomir Czech z Katowic, który był współzałożycielem partii i pierwszym jej skarbnikiem. Wszyscy ośmielili się żądać wyjaśnień przez sekretarza Włodzimierza Skalika. We wrześniu jest kongres sprawozdawczo-finansowy Korony, stąd władza obawia się trudnych pytań, które mogłyby rozwalić Koronę. Po tym artykule i pańskim sprzed kilku miesięcy, w którym było o tym, że Skalik przyczynił się do wydzielenia części subwencji dla Wolnościowców, zrobiło się głośno na Radzie Naczelnej Korony” – pisze działacz Konfederacji Korony Polskiej w wiadomości cytowanej przez portal. 

Policja chce uchylić immunitety połowie składu koła Konfederacji

Policja chce uchylić immunitety połowie składu koła prawicowej partii. Grzegorzowi Braunowi aż dziesięciokrotnie – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

zobacz więcej

Dziennikarz Salonu24, Marcin Dobski rozmawiał z odwołanym szefem okręgu warszawskiego. Z jego wypowiedzi Dmowskiego wynika, że zachęcał on do „ustosunkowania w przemyślany i zorganizowany sposób” do doniesień medialnych w sprawie nieprawidłowości w kwestii rachunków bankowych. Nazajutrz uchwała o jego usunięciu z funkcji przewodniczącego okręgu była już przegłosowana. Na pytanie o to, czy Dmowski odbiera dymisję jako próbę kneblowania ust ten miał odpowiedzieć pytaniem: „A jak pan myśli?” 

 

Wątpliwości do tego nie mają inni działacze. Dotychczas nie było żadnych skarg na szefa stołecznego okręgu. Wniosek dotyczący odwołania pojawił się z inicjatywy prezesa partii, posła Grzegorza Brauna. 

 

Rzeczniczka KKP, Marta Czech przekazała, że „wszelkie zmiany kadrowe w partii odbywają się w sposób rutynowy w zgodzie ze statutem partii”. Zdaniem Salonu24 można mieć wątpliwości co do tego ostatniego twierdzenia. Czech dodała też, że „szczegóły dot. tych kwestii są wewnętrzną sprawą partii”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej