RAPORT

Pogarda

Premier: Robimy wszystko, by doprowadzić do odrodzenia Odry [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna debata, jak zaostrzyć przepisy wobec przestępców zrzucających odpady do rzek. Kary powinny być surowsze – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej we wsi Uraz w województwie dolnośląskim. Szef rządu podkreślił też, że prowadzone są działania, „by doprowadzić do przywrócenia normalnego stanu Odry, czyli do jej odrodzenia”.

Wymieranie ryb w Odrze. Niemiecki minister: Nie możemy potwierdzić, że to rtęć

Nadal nie jest jasne, co spowodowało masowe wymieranie ryb w Odrze – informuje niemiecki portal RBB24. Początkowo informowano o wykryciu rtęci w...

zobacz więcej

W poniedziałek premier wziął udział w konferencji prasowej w Urazie, gdzie spotkał się ze strażakami, żołnierzami wojsk terytorialnych oraz wolontariuszami przeciwdziałającymi skutkom katastrofy ekologicznej na Odrze.

 

– Ważne jest, że jeśli doszło do jakiegoś zatrucia toksynami, to żeby takie rzeczy się nie powtarzały. Dlatego jutro podczas Rady Ministrów będzie temu poświęcona specjalna debata, w jaki sposób zaostrzyć przepisy przeciwko tym przestępcom, którzy zrzucają różne substancje do cieków wodnych i rzek – zapowiedział premier. Jak podkreślił, „niczego nie przesądza, ale kary w takiej sytuacji powinny być jeszcze bardziej surowe”.

 

Premier mówił również, że „piękna polska przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem i dobrem narodowym”. – Dlatego zrobię wszystko, nie tylko by do końca wyjaśnić przyczyny tego fatalnego ekologicznego zdarzenia, ale również by na przyszłość budować mechanizmy zabezpieczające, prewencyjne, zapobiegające tam, gdzie tylko się da – oświadczył.

 


– Dlatego jeszcze raz w to przepiękne polskie święto – święto Wojska Polskiego – chciałbym jeszcze raz wszystkim pracującym w mundurach, funkcjonariuszom i żołnierzom, ale także tym, którzy pracują bez mundurów – wszystkich wolontariuszom – bardzo gorąco podziękować za akcje z ostatnich dni, za to, że już teraz staramy się robić wszystko, by Odra się odrodziła. Jestem przekonany, że te straty będą minimalizowane z każdym dniem i osiągniemy nasz cel, a z tego fatalnego zdarzenia ekologicznego wyciągniemy odpowiednie wnioski – dodał Morawiecki.


Sekretarz niemieckiego ministra: Wartości rtęci mieszczą się w tolerancji ekologicznej

Analizy laboratoryjne wykazały wartości rtęci, które mieszczą się w tolerancji ekologicznej; podczas konferencji prasowej minister Vogel nie był...

zobacz więcej

Premier podkreślił, że niedaleko Urazu, gdzie przepływa Odra, zebrano wiele śniętych i martwych ryb. – Te działania są potrzebne po to, żeby ograniczyć jakiekolwiek następnie niepożądane następstwa, żeby ograniczyć fetor, żeby jednocześnie też doprowadzić do przywrócenia normalnego biegu, do normalnego stanu Odry, czyli do odrodzenia Odry – powiedział Morawiecki.

 

„Robimy wszystko, by doprowadzić do odrodzenia Odry”

 

Dodał, że na ten cel przeznaczane są odpowiednie środki. – Już wkrótce z powrotem na zarybianie, wtedy, kiedy będzie można zarybiać – po to, żeby Odra się odrodziła. Jak najszybciej cała substancja biologiczna cały ekosystem Odry, aby się odrodził – zaznaczył premier.

 

Morawiecki zwrócił uwagę, że Państwowa Straż Pożarna jest odpowiedzialna wraz ze swoimi funkcjonariuszami za usuwanie wszystkich śniętych i martwych ryb. – I wszystkie te działania prowadzą – mam nadzieję wkrótce również po wyjaśnieniu przyczyn tej ekologicznej katastrofy – do tego, aby Odra mogła się odrodzić – powiedział szef rządu. 

teraz odtwarzane
Konferencja prasowa premiera Morawieckiego nt. skażenia Odry

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej