RAPORT

Tusk kontra Tusk

Sekretarz niemieckiego ministra: Wartości rtęci mieszczą się w tolerancji ekologicznej

Niemiecki minister Axel Vogel (fot.  PAP/Marcin Bielecki)
Niemiecki minister Axel Vogel (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Analizy laboratoryjne wykazały wartości rtęci, które mieszczą się w tolerancji ekologicznej; podczas konferencji prasowej minister Vogel nie był pytany o rtęć, a o wartości pH – powiedziała sekretarz prasowa ministra środowiska Brandenburgii Frauke Zelt w rozmowie z „Gazetą Lubuską”.

Wymieranie ryb w Odrze. Niemiecki minister: Nie możemy potwierdzić, że to rtęć

Nadal nie jest jasne, co spowodowało masowe wymieranie ryb w Odrze – informuje niemiecki portal RBB24. Początkowo informowano o wykryciu rtęci w...

zobacz więcej

12 sierpnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak napisała na Twitterze: „Axel Vogel, minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali”.

 

Czy rtęć była przyczyną skażenia Odry?

 

Jak podała w poniedziałek „Gazeta Lubuska”, sekretarz prasowa ministra Vogla Frauke Zelt w rozmowie z redakcją „stanowczo zaprzeczyła, aby w trakcie spotkania, na które powołuje się marszałek Polak, minister Vogel miał mówić o rtęci jako głównym powodzie zatrucia Odry”.

 

„Mieliśmy próbki, które nie były jeszcze analizowane w tym czasie (gdy miało miejsce spotkanie – „Gazeta Lubuska”)” – przekazała Zelt.

 

Czytaj także: Niemiecki minister ujawnia treść rozmowy z marszałek Polak

 

Gazeta informuje również, że niemiecka sekretarz „odniosła się również do informacji Polak o rtęci”. „Minister nie stwierdził, że przyczyną zatrucia jest rtęć. Wskazał raczej, że przyczyn może być kilka, między innymi pH (skala kwasowości lub zasadowości mieszanin i związków chemicznych – red.) wody i wynikające z tego stężenie substancji normalnie nieszkodliwych” – cytuje ją gazeta.

Niemiecki minister o stężeniu rtęci w Odrze. „Nic takiego nie powiedziałem”

„Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak...

zobacz więcej

Jak cytuje gazeta, Zelt stwierdziła również, powołując się na ustalenia państwowego laboratorium , że „analizy laboratoryjne wykazały wartości rtęci, które mieszczą się w tolerancji ekologicznej”. Według niej, także badanie zlecone przez powiat Märkisch-Oderland wskazuje na wartości, które są jedynie „nieco wyższe” od tych standardowych.

 

W poniedziałek Vogel zaprzeczył, jakoby dzień wcześniej odpowiadał na pytanie o wartości rtęci w Odrze. „To jest oburzające! Zostałem zapytany przez tłumacza o mój rzekomy cytat, że woda z Odry parzy ręce. Zareagowałem na to i wyjaśniłem wartości pH; nie pytano mnie o wartości rtęci” – napisał minister na Twitterze.

 

Podczas niedzielnej konferencji Vogel pytany był o wpis na Twitterze marszałek Polak dotyczący rtęci, ale tłumacz nie przełożył pytania dosłownie. W przetłumaczonym pytaniu nie pada stwierdzenie o skażeniu „rtęcią”, a o wodzie, do której nie można włożyć „ręki”.

 


Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej