RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Na opiekę będzie stać tylko najbogatszych”. Niemcy mają problem

Opieki potrzebuje 4,1 mln Niemców (fot. Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)
Opieki potrzebuje 4,1 mln Niemców (fot. Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)

Wiele domów opieki wkrótce nie będzie mogło już nikogo przyjąć, ponieważ brakuje opiekunów. Jeśli dalej będzie tak jak jest, to w przyszłości tylko bogaci ludzie będą mogli być objęci opieką – ostrzega przewodnicząca Niemieckiej Rady Pielęgniarskiej Christine Vogler.

Niemcy nie chcą portu kontenerowego w Świnoujściu

„To gigantyczny projekt, który zagraża naszej egzystencji” – mówi tygodnikowi „Die Zeit” na temat budowy portu kontenerowego w Świnoujściu Laura...

zobacz więcej

„Przy tak odpowiedzialnej pracy musi zostawać więcej pieniędzy w portfelu” – podkreśla Vogler w rozmowie z gazetą „Bild am Sonntag”.


„Jedno jest pewne: coś musi się radykalnie zmienić w pielęgniarstwie. W przeciwnym razie w 2035 roku zabraknie pół miliona pracowników opieki. A to oznacza: nie będziemy już w stanie zadbać o wielu starych i potrzebujących opieki ludzi” – pisze dziennik.


Personel z zagranicy tym razem nie pomoże


Szefowa rady pielęgniarskiej podkreśla, że jeśli seniorzy nie mają żadnych krewnych, którzy mogliby ich wesprzeć, to „nie otrzymają żadnej pomocy”. „Zaczyna się od pójścia do toalety, a kończy na pielęgnacji ran” – dodaje.


Vogler uważa, że braków nie da się uzupełnić wyłącznie kadrą pielęgniarską z zagranicy, ponieważ personelu pielęgniarskiego brakuje też np. w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej. „Pracownicy opieki powinni być zwolnieni z podatku od wynagrodzeń. Powinni oni podróżować bezpłatnie autobusami i pociągami. Muszą mieć więcej do powiedzenia” – podkreśla.

4,1 mln Niemców potrzebuje opieki. 3,3 mln objętych jest opieką w domu. Pracownik opieki w sektorze publicznym zarabia średnio 2932 euro brutto miesięcznie. W sektorze prywatnym wynagrodzenie jest często niższe. 1,4 mln osób pracuje w opiece, z czego około 560 tys. w domach opieki, około 360 tys. w usługach opieki ambulatoryjnej i około 480 tys. w usługach pielęgniarskich w szpitalach – wylicza gazeta.


Według Instytutu Gospodarki Niemieckiej do 2035 roku w samej tylko opiece stacjonarnej może zabraknąć około 307 tys. personelu pielęgniarskiego.


Zobacz także: Niemcy powołali fundację chroniącą Nord Stream 2. Ujawniono szokujące fakty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej