RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Świat nie byłby taki, jakim go znamy”. Prezydent Duda o Bitwie Warszawskiej [WIDEO]

W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. Na pierwszy stopień generalski prezydent mianował ośmiu pułkowników, podpisał jedną nominację na stopień generała dywizji, a dwóch oficerów awansował do stopnia generała broni. Wspominając zwycięską Bitwę Warszawską 1920 r. podkreślał, że Polska okazała się dla bolszewickiej Rosji „barierą nie do przejścia”.

Ukraińcy składają życzenia w święto Wojska Polskiego. Od premiera po dowódców [WIDEO]

Z okazji 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego najważniejsi dowódcy ukraińskiej armii oraz przedstawiciele władz w...

zobacz więcej

Prezydent uczestniczy w uroczystościach z okazji święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył również w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.


Nominacje generalskie [LISTA]


Prezydentowi podczas wręczania nominacji generalskich towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak. Oficerowie zostali mianowani na stopnie generalskie na wniosek Ministra Obrony Narodowej. 


Na stopień generała broni: generał dywizji Piotr Andrzej Błazeusz oraz generał dywizji Grzegorz Gerard Gielerak. 


Na stopień generała dywizji: generał brygady Zenon Brzuszko. 


Na stopień generała brygady: pułkownik Grzegorz Barabieda, pułkownik Paweł Bigos, pułkownik Piotr Fajkowski, pułkownik Hubert Glica, pułkownik Artur Kuptel, pułkownik Rafał Miernik, pułkownik Mariusz Pawluk, pułkownik Bogdan Pidanty. 


„Rosja sowiecka przegrała tylko jedną wojnę – z Polską”


W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślał, że 15 sierpnia polski żołnierz ma swoje wielkie święto, ale tego wspominamy nie tylko tych, którzy polegli, jak również dziękujemy za służbę dla ojczyzny teraz, za dzielność i wykonywanie swoich obowiązków, czasem z narażeniem życia.


– W tamtych sierpniowych dniach okazało się, że Polacy mają serca lwów, że potrafią zmobilizować się do walki i swoim męstwem odwrócić los. Patrzymy z dumą na polską historię i tamto zwycięstwo. Rosja sowiecka przegrała tylko jedną wojnę – z Polską – powiedział prezydent, nawiązując do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.


Zobacz także: Święto Wojska Polskiego. Żołnierze z całego świata nagrali specjalne życzenia [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej