RAPORT

Pogarda

Dochody i wydatki z budżetu państwa. Resort finansów podał dane za ten rok

W budżecie jest kilkudziesięciomiliardowa nadwyżka – podaje MF (fot. arch.PAP/L.Szymański)
W budżecie jest kilkudziesięciomiliardowa nadwyżka – podaje MF (fot. arch.PAP/L.Szymański)

Najnowsze

Popularne

W okresie od stycznia do lipca 2022 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 35,2 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane o wykonaniu budżetu. W stosunku do obowiązujące ustawy budżetowej dochody wyniosły blisko 64 procent, a wydatki – ponad 53 procent.

Ile wyniósł budżet państwa w 2021 roku? MF podało wyliczenia

Szacowany deficyt budżetu państwa za 2021 r. to 26,3 mld zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Zeszłoroczne dochody budżetu resort...

zobacz więcej

Jak czytamy w komunikacie resortu, dochody w pierwszych siedmiu miesiącach 2022 roku wyniosły 313,3 mld złotych, co stanowi 63,7 proc. wartości zapisanej w ustawie budżetowej na ten rok. Z kolei wydatki to 278,6 mld zł (53,4 proc.).


Dochody z CIT prześcignęły daniny z VAT


Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń-lipiec 2021 r. o ok. 37,2 mld zł. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

 dochody z podatku VAT były wyższe o 9,9 proc. r/r (tj. ok. 12,0 mld zł),

 dochody z podatku PIT były wyższe o 12,5 proc. r/r (tj. ok. 5,0 mld zł),

 dochody z podatku CIT były wyższe o 47,2 proc. r/r (tj. ok. 14,6 mld zł),

 dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 10,0 proc. r/r (tj. ok. 4,3 mld zł).


Jednocześnie dochody niepodatkowe wyniosły w okresie od stycznia do lipca około 34,8 mld zł (spadek o 2 mld zł w porównaniu z 2021 r.).


Podsumowując te wyniki Ministerstwo Finansów wskazuje, że nadwyżka budżetowa wynosi po lipcu 34,7 mld złotych.


„Należy jednak zauważyć, że w kolejnych miesiącach wynik budżetu państwa ulegnie zmianie z uwagi na koszty związane z ustawą o dodatku węglowym (ok. 9,5 mld zł z zysku NBP zostanie przeznaczone na finansowanie dodatków węglowych) oraz kosztami projektowanej, uzupełniającej w stosunku do dodatków węglowych, regulacji dotyczącej wsparcia finansowego w postaci jednorazowego dodatku dla indywidulanych posiadaczy innych źródeł ciepła, która będzie kosztowała kolejne 10 mld zł. Te działania jak i kolejne wydatki planowane na ten rok wpłyną na kształtowanie się nadwyżki i deficytu w kolejnych miesiącach” – czytamy dalej.


Zobacz także: Dodatek węglowy. Tak będzie wyglądał wniosek o wypłatę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej