RAPORT

Tusk kontra Tusk

Po 128 latach koniec z talkiem w pudrze

Puder Johnson & Johnson zastąpi puder na bazie skrobi kukurydzianej (fot. Justin Sullivan/Getty Images)
Puder Johnson & Johnson zastąpi puder na bazie skrobi kukurydzianej (fot. Justin Sullivan/Getty Images)

38 tys. procesów w Stanach Zjednoczonych zmusiło firmę Johnson & Johnson do wycofania ze sprzedaży w tym kraju pudru dla niemowląt na bazie talku. W przyszłym roku ten sztandarowy od 128 lat produkt zniknie ze sklepów na całym świecie. Zastąpi go puder na bazie skrobi kukurydzianej.

Poważny błąd rodziców chorego dziecka. Jak się ustrzec?

Ponad 60 procent rodziców nie zapisuje temperatury chorego dziecka. Wychodzą z założenia, że zapis nie jest istotny, tymczasem może on ułatwić...

zobacz więcej

Farmaceutyczny gigant zapowiedział zaprzestanie sprzedaży jednego ze swoich najpopularniejszych produktów – pudru dla niemowląt, którego głównym składnikiem jest talk. Jak podaje „Mail Online”, do tej decyzji zmusiły firmę konieczność wypłacenia odszkodowań kobietom, które twierdziły, że zawarty w pudrze azbest spowodował u nich raka. Koszt odszkodowań wynosił miliardy dolarów. Od 2020 roku ten rodzaj pudru nie jest dostępny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w przyszłym roku ma zniknąć ze sprzedaży na całym świecie. 

 

Azbest przyczyną nowotworu  

 

Skąd w ogóle azbest w talku? Talk to minerał naturalnie występujący w przyrodzie. Problem w tym, że jego złoża zwykle sąsiadują z azbestem, którego cienkie włókna, o grubości zaledwie 0,01 mikrona, łatwo mogą zanieczyścić talk. Gdy takie włókno dostanie się np. do płuc, może stać się przyczyną nowotworu. Dlatego nawet niewielka zawartość azbestu w produktach kosmetycznych jest niedopuszczalna. Polscy naukowcy pracują nad roślinami odpornymi na suszę [WIDEO]

zobacz więcej

Jak ustalił w 2018 roku „Reuters”, szefowie firmy Johnson & Johnson od dziesięcioleci wiedzieli, że w tym pudrze dla niemowląt znaleziono ślady rakotwórczego azbestu. Dokumenty wewnętrzne, zeznania procesowe i inne dowody wykazały, że od 1971 roku do początku XXI wieku zarówno wykorzystywany do produkcji talk, jak i gotowe pudry Johnson & Johnson zawierały azbest. 

 

W 2019 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wykryła azbest w aż dziewięciu z 43 testowanych butelek pudru i nakazała wycofanie go ze sprzedaży. 

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Wielkie bakteriofagi mogą wskazać, jak pokonać bakterie

Niektóre atakujące bakterie wirusy (bakteriofagi) chronią swój materiał genetyczny przed mechanizmami obronnymi bakterii dzięki zamknięciu go w...

zobacz więcej

Mimo to, i mimo konieczności wypłacenia wielu miliardów dolarów odszkodowań kobietom, które twierdziły, że używanie pudru Johnson & Johnson spowodowało u nich raka, koncern nadal utrzymuje, że produkt nie zawiera azbestu i jest w pełni bezpieczny. – Zdecydowanie zgadzamy się z wynikami prowadzonych na przestrzeni dziesięcioleci niezależnych analiz wykonanych przez ekspertów medycznych na całym świecie, które potwierdzają, że Johnson's Baby Powder na bazie talku jest bezpieczny, nie zawiera azbestu i nie powoduje raka – zapewnia rzecznik firmy. 

 

Skąd zatem decyzja o wycofaniu talku i zmiana receptury pudru na nową, opartą na bazie skrobi kukurydzianej? Koncern tłumaczy to „chęcią podążania za zmieniającymi się światowymi trendami”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej