RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jubileusz Haliny Łabonarskiej. Szef resortu kultury złożył życzenia

Halina Łabonarska w niedzielę świętowała jubileusz 75-lecia (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Halina Łabonarska w niedzielę świętowała jubileusz 75-lecia (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Z okazji jubileuszu urodzin niech mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze życzenia wraz ze słowami uznania dla Pani wybitnego talentu i dokonań w dziedzinie sztuki aktorskiej – napisał wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do aktorki Haliny Łabonarskiej.

Kolejny film przeszedł do historii. „Top Gun: Maverick” wyprzedził „Titanica”

Przed premierą filmu „Top Gun: Maverick” z pewnością nikt nie spodziewał się tego, że kontynuacja hitu z Tomem Cruise'm w roli głównej przyciągnie...

zobacz więcej

Wybitna aktorka teatralna i filmowa w niedzielę świętowała jubileusz 75-lecia. 

 

„Dziękując za Pani cenną obecność w polskiej kulturze, składam najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów, wszelkiej pomyślności, nieustającej energii oraz satysfakcji i radości z realizacji nowych zamierzeń” – napisał wicepremier Piotr Gliński. 

 

Zwrócił uwagę, że „niezwykłe bogactwo warsztatu scenicznego oraz wszechstronność teatralnego emploi” Łabonarskiej „zachwycają kolejne pokolenia widzów”. „Dotychczasowy dorobek w liczbie stu kilkudziesięciu znakomitych ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, jest niepodważalnym świadectwem talentu najwyższej próby i ponad pięćdziesięcioletniej aktywności artystycznej” – ocenił. 

Kolejny sezon „Korony królów” w TVP

„Korona królów” jest ważną marką Telewizji Polskiej. Serial wkrótce powróci w nowej odsłonie. Będzie opowiadał ponownie historię Jagiellonów,...

zobacz więcej

„Godna szczególnego uznania jest Pani patriotyczna postawa, manifestowana również w czasach, kiedy była ona aktem wielkiej odwagi” – podkreślił w liście Gliński. 

 

Halina Łabonarska urodziła się 15 sierpnia 1947 r. „Występowała na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Nowego w Poznaniu oraz na scenach stołecznych teatrów: Dramatycznego, Polskiego im. Arnolda Szyfmana, Na Woli czy Ateneum im. Stefana Jaracza. Znakomite role tworzyła pod okiem wybitnych reżyserów, m.in.: Kazimierza Dejmka, Gustawa Holoubka, Janusza Wiśniewskiego, Jerzego Jarockiego czy Macieja Prusa” – przypomniano na stronie resortu kultury. 

 

Jak zaznaczono, „do jej najbardziej znanych kreacji teatralnych należą m.in. Barbara w spektaklu »Noce i dnie«, Polly w spektaklu »Opera za trzy grosze«, Spika hrabina Tremendosa w spektaklu » Oni« S. I. Witkiewicza, Viola w spektaklu »Wieczór Trzech Króli« W. Szekspira”. „W Teatrze Telewizji Polskiej zasłynęła jako Pani Helena w spektaklu »Klucz«” – napisano.Senhit: Jestem bardzo związana z Polską

Musiałam walczyć, żeby zdołać wykonywać ten zawód, ponieważ mam bardzo surowych i protekcyjnych rodziców; miałam zawsze wielki konflikt z moim...

zobacz więcej

„Jej portfolio dopełniają znakomite role w filmach takich jak: »Aktorzy prowincjonalni« w reż. Agnieszki Holland, »Vinci« w reż. Juliusza Machulskiego, »Popiełuszko. Wolność jest w nas« w reż. Rafała Wieczyńskiego, »Smoleńsk« w reż. Antoniego Krauzego oraz w serialach: »07 zgłoś się« i »Zaginiona«” – czytamy w informacji.  Z kolei w serialu „Korona królów" Halina Łabonarska wcieliła się w postać królowej Jadwigi. 

 

Aktorka za kreacje aktorskie była nagradzana m.in. podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych i na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Została również uhonorowana nagrodą Brązowe Lwy Gdańskie za rolę Anki w filmie „Aktorzy prowincjonalni” na VI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2015 r. za całokształt twórczości otrzymała nagrodę im. Ireny Solskiej przyznaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków. 

 

W 2013 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP, a w 2017 r. – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej