RAPORT

Pogarda

„Zniszczono kwaterę wagnerowców”. Pomógł w tym... rosyjski dziennikarz?

Grupa Wagnera odznacza się szczególnym okrucieństwem w wojnie na Ukrainie (fot. A.Vlasova for The Washington Post/Getty)
Grupa Wagnera odznacza się szczególnym okrucieństwem w wojnie na Ukrainie (fot. A.Vlasova for The Washington Post/Getty)

Najnowsze

Popularne

Sztab rosyjskiej firmy najemniczej nazywanej grupą Wagnera został zniszczony w ostrzale ukraińskim w mieście Popasna w obwodzie ługańskim – poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej administracji obwodu Serhij Hajdaj. Do tej pory pojawiały się sprzeczne informacje w tej sprawie. Eksplozje potwierdza również strona rosyjska.

Pojmany wagnerowiec: Brałem udział w niepotrzebnej wojnie

Rozmawiałem z ukraińskim żołnierzem, widziałem zdjęcia zbombardowanych miast i wiem, że giną tutaj cywile, kobiety i dzieci. Uważam, że brałem...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Siły ukraińskie przeprowadziły atak w niedzielę, jednak nadal ustalana jest liczba zabitych – przekazał Hajdaj. Jego zdaniem ustalenie miejsca ataku ułatwiła publikacja jednego z dziennikarzy rosyjskich.


Z kolei według Rosjan na kwaterę spadły pociski wystrzelone z wyrzutni HIMARS.


Zaczęło się od rosyjskiej propagandy


W sprawie ataku sił ukraińskich na grupę Wagnera pojawiają się sprzeczne informacje. O zniszczeniu bazy wagnerowców w Popasnej, kontrolowanej przez wojska rosyjskie, powiadomiły najpierw w niedzielę prorządowe media w Rosji. Wcześniej jeden z rosyjskich reporterów opublikował w swoich mediach społecznościowych zdjęcia z bazy.


Z kolei niektórzy eksperci, jak np. grupa Conflict Intelligence Team (CIT) nie wykluczyli, że publikacja była celowa i miała za zadanie sprowokować atak ukraiński. Taki atak miałby ułatwić Rosjanom określenie lokalizacji zachodnich wyrzutni używanych przez siły ukraińskie – ostrzegł CIT.

Grupa Wagnera to rosyjska agencja wojskowa, która werbuje najemników między innymi sposród więźniów zakładów karnych oraz jeńców wojennych. Członkowie grupy odznaczają się szczególnym okrucieństwem.


Zobacz także: Wybuchy na białoruskim lotnisku. Są nowe ustalenia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej