RAPORT

Prorosyjska era Tuska

W Wielkiej Brytanii dramatycznie wzrosła liczba pożarów

W tym roku pożarów w Wielkiej Brytanii jest wyjątkowo dużo (fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN)
W tym roku pożarów w Wielkiej Brytanii jest wyjątkowo dużo (fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN)

Najnowsze

Popularne

Od początku tego roku w Wielkiej Brytanii odnotowano trzy razy więcej szalejących pożarów dzikich terenów niż w całym 2021 r. – poinformował w niedzielę przewodniczący Krajowej Rady Szefów Straży Pożarnej (NFCC) Mark Hardingham.

Tragiczny pożar w kościele. Zginęło kilkadziesiąt osób

Co najmniej 41 osób zginęło w niedzielę w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w Kairze, a ponad 14 zostało rannych. Według wstępnych ustaleń w...

zobacz więcej

Takich pożarów obejmujących obszar równy co najmniej 2,5 boiskom do piłki nożnej było w tym roku już 745, z czego 150 w ciągu ostatniego tygodnia, podczas gdy w zeszłym roku stwierdzono ich 247. W rozmowie z radiem BBC 4 Hardingham powiedział, że wysokie temperatury, brak opadów i wiatr tworzą idealne warunki do powstawania pożarów dzikich terenów i od początku lipca strażacy mierzą się z nimi niemal każdego dnia.


Wszystkie wymienione przez niego składniki mają teraz miejsce, choć wiatry na szczęście nie są zbyt silne. Od piątku na znacznych obszarach Anglii oficjalnie trwa susza, co jest pierwszym takim przypadkiem od 2018 r. Niedziela jest zarazem ostatnim dniem już drugiej tego lata fali ekstremalnych upałów. Wprawdzie temperatury nie były tak wysokie jak w połowie lipca, gdy po raz pierwszy w historii pomiarów przekroczony został poziom 40 stopni Celsjusza, ale tym razem trwała ona dłużej przez cztery dni.


Jak prognozuje urząd meteorologiczny Met Office, fala upałów zostanie gwałtownie przerwana silnymi opadami i burzami. W niedzielę one już się zaczęły w Szkocji i Irlandii Północnej, a w poniedziałek dojdą do Anglii i Walii. Jednak eksperci zwracają uwagę, że aby można było odwołać ogłoszoną w Anglii suszę, potrzebny byłby długi okres ciągłych opadów. Obecnie ziemia jest tak twarda i wysuszona, że opady będą po niej spływać, zamiast nawadniać.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej