RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Arktyczny mors budził podziw w Oslo. Zapadła jednak decyzja o jego uśmierceniu

Freya budziła nie lada sensację wśród mieszkańców Oslo (fot. YouTube)
Freya budziła nie lada sensację wśród mieszkańców Oslo (fot. YouTube)

Najnowsze

Popularne

W niedzielę dokonano eutanazji 600-kilogramowej samicy arktycznego morsa - poinformowała Norweska Dyrekcja ds. Rybołówstwa. Zwierzę nazwane Freya od kilku tygodni przebywało w okolicach Oslo, budząc zainteresowanie gapiów.

Mors dopłynął do Irlandii. Wszystko przez to, że zasnął

Drzemka może mieć przykre konsekwencje, jeśli pozwolimy sobie na nią w pociągu, autobusie czy komunikacji miejskiej. Wie o tym dobrze każdy, kto z...

zobacz więcej


– Decyzja o uśmierceniu morsa została podjęta po ogólnej ocenie, że życie i zdrowie ludzi może być zagrożone – podkreślił w komunikacie szef Norweskiej Dyrekcji ds. Rybołówstwa Frank Bakke-Jensen.


Jak dodał, „nie było możliwe przeniesienie tak dużego i dzikiego zwierzęcia w inne miejsce”. – Nie wiadomo, czy taka operacja zakończyłaby się sukcesem – zauważył Bakke-Jensen.


Uśmiercenie morsa skrytykowali przedstawiciele Partii Zielonych, którzy zapowiedzieli wezwanie w parlamencie do złożenia wyjaśnień ministra odpowiedzialnego za rybołówstwo.


Wcześniej norweskie władze bezskutecznie apelowały do ludzi o niezbliżanie się do morsa. Wylegujące się zwierzę budziło jednak ogromne zainteresowanie gapiów. Zaobserwowano przypadki, gdy rodzice pozwalali dzieciom na kąpiel w pobliżu ssaka. Freya szybko stała się gwiazdą mediów społecznościowych.Mors spowodował interwencję policji, gdy szukając miejsca do odpoczynku podtopił kilka łodzi oraz zablokował pomost dla kajakarzy.


Naukowcy przypuszczają, że Freya pochodziła z norweskiego archipelagu arktycznego Svalbard lub z Grenlandii. Zwierzę widywano wcześniej w Holandii, Danii oraz na zachodnim wybrzeżu Szwecji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej