
W ciągu ostatniej doby w regionie Górnej Odry, na administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach odcinku, nie zaobserwowano przypadków śnięcia ryb – podało w niedzielę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Wysokie zasolenie Odry mogło aktywować inne substancje toksyczne znajdujące się w wodzie lub osadzie dennym. Wykonanie badań ryb pod kątem...
zobacz więcej
„Monitoring rzeki prowadzony jest na obszarze od Chałupek (woj. śląskie) do Ujścia Nysy (woj. opolskie). Ponadto także w wodach Kanału Gliwickiego i Kanału Kędzierzyńskiego nie odnotowano występowania niepokojących zjawisk, które potencjalnie mogłyby być związane z zatruciem rzeki Odry w województwie dolnośląskim i lubuskim” - czytamy w niedzielnym komunikacie.
RZGW poinformował też w niedzielę, że w próbkach wody pobranych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach i Opolu nie wykryto substancji niebezpiecznych w stężeniach szkodliwych dla organizmów żywych, w tym rtęci. Aktualnie trwają dalsze analizy prób wody prowadzone przez WIOŚ.
Zarówno rzeka Odra, jak i Kanał Gliwicki oraz Kanał Kędzierzyński są pod stałą obserwacją, pracownicy terenowi PGW WP RZGW w Gliwicach na bieżąco monitorują sytuację, prowadząc stałą obserwację rzek pod kątem zanieczyszczeń i pomoru ryb. Przeprowadzają ponadto inspekcje wylotów do rzek, a także uczestniczą w posiedzeniach sztabu kryzysowego. Współpracują ze strażą pożarną w realizacji kontrolnych rejsów po Kanale Gliwickim oraz biorą udział w rozmowach z policją wizytującą śluzy kanału.
Rtęć w Odrze spowodowała śmierć ryb – taką tezę przez ostatnie kilkadziesiąt godzin kolportowała opozycja i związane z nią media, powołując się na...
zobacz więcej
Prowadzone są ponadto intensywne obserwacje ryb i ptactwa pod względem ich występowania, ilości, czy aktywności w trakcie żerowania, a także przybrzeżnej roślinności pod kątem jej kondycji - czy widoczne są oznaki gnicia, zniszczenia, plam lub inne niepokojące sygnały.
Szczególna uwaga skierowana jest na obserwacje wód w ciekach i kanałach (poziom wód, nurt, ich przejrzystość, barwę, a także czy unoszą się na powierzchni plamy bądź inne przedmioty). Wzmożoną obserwacją objęte są również wyloty usytuowane na brzegach.
Przygotowywana jest także lista podmiotów korzystających z wód na rzece Odrze, Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim. Trwa ich kontrola, a sposób wykorzystania przez nich wód podlega sukcesywnej weryfikacji zarówno przez pracowników RZGW, jak również Zarządu Zlewni i Nadzoru Wodnego.
Funkcjonariusze Policji i Straży Pożarnej cały czas monitorują sytuację wzdłuż biegu Odry. Do działań zostało skierowanych 2000 policjantów i 326...
zobacz więcej
Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śledztwo w tej sprawie prowadzi też prokuratura.
Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.
W piątek premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.
Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców.