RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sanepid ostrzega: Sinice na 11 kąpieliskach w Zatoce Gdańskiej

Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody (fot. MediaNews Group/East Bay Times via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody (fot. MediaNews Group/East Bay Times via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Na jedenastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest na części kąpielisk w Trójmieście – poinformował w niedzielę sanepid.

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w niedzielę, że woda na części kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

 

Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu nie powinno się kąpać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach; w Gdyni – Śródmieściu i Redłowie oraz w Sopocie – Kamiennym Potoku-Kolibie, wejściach – 13-17, wejściach – 32A-33, Parku Północnym, Sopot-K22, Łazienkach Południowych I oraz II.Niebezpieczna pogoda w niedzielę. IMGW wydaje alerty przed burzami

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia przed burzami z gradem dla 11 województw. Obowiązują też alerty przed wysokimi temperaturami dla...

zobacz więcej

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w niedzielę na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami – woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać. 

 

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

 

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej