RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tragiczny pożar w kościele. Zginęło kilkadziesiąt osób

Tragiczny pożar w Kairze (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Tragiczny pożar w Kairze (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Co najmniej 41 osób zginęło w niedzielę w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w Kairze, a ponad 14 zostało rannych. Według wstępnych ustaleń w świątyni zapaliła się prawdopodobnie instalacja elektryczna – podaje Associated Press, cytując źródła policyjne.

Ogromna eksplozja w centrum handlowym w Erywaniu [WIDEO]

Jedna osoba zginęła, a 20 odniosło obrażenia w wyniku eksplozji i pożaru w centrum handlowym Surmału w stolicy Armenii, Erywaniu – poinformował...

zobacz więcej

Wcześniej informowano o co najmniej 40 rannych. Pożar wybuchł podczas nabożeństwa w kościele Abu Sefein (św. Merkurego z Cezarei Kapadockiej) w Imbabie, gęsto zaludnionym, dalekim przedmieściu Kairu. W świątyni znajdowało się około 5 tysięcy wiernych. Ogień zablokował wejście do kościoła. Większość ofiar to dzieci. 

  

Część ofiar i rannych została prawdopodobnie stratowana przez tłum. W akcji ratunkowej bierze udział 15 wozów strażackich i liczne ambulanse. 

  

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi złożył telefonicznie kondolencje patriarsze Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosowi II – poinformowały prezydenckie służby prasowe. 

  

Sisi napisał też na Facebooku, że „bacznie śledzi rozwój tych tragicznych wydarzeń” i wydał dyspozycje wszystkim stosownym państwowym agencjom i instytucjom, by natychmiast zaangażowały się w pomoc poszkodowanym oraz usuwanie konsekwencji pożaru. 


Koptyjscy chrześcijanie stanowią około 10 proc. głównie muzułmańskiej populacji Egiptu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej