RAPORT

Tusk kontra Tusk

Najnowszy sondaż do Sejmu. Jakie poparcie ma PiS?

Sześć ugrupowań w Sejmie (fot.PAP/Paweł Supernak)
Sześć ugrupowań w Sejmie (fot.PAP/Paweł Supernak)

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory do Sejmu, gdyby odbywały się w najbliższych dniach – tak wynika z nowego sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl. PiS i Koalicję Obywatelską dzieli 10 pkt. proc.

Dobra współpraca premiera z samorządowcami. „Dziękuję, że państwo u nas już są”

Grupa sympatyków premiera Mateusza Morawieckiego zamieściła na Twitterze nagranie, które ukazuje współpracę między premierem Morawieckim i starostą...

zobacz więcej

Z badania wynika, że do Sejmu dostałoby się sześć ugrupowań, a najwięcej głosów zebrałaby partia Jarosława Kaczyńskiego, która w tym badaniu ma poparcie 36,8 proc. badanych. Oznacza to niewielki wzrost – o 0,2 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu. 

 

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, którą wskazało - 26,8 proc. respondentów (wzrost o 0,4 pkt proc.) 

 

Ostatnie miejsce politycznego podium zajmuje Lewica z 11-proc. poparciem (spadek o 0,6 pkt proc.). 

 

Dalsze miejsca w sondażu zajęły Polska 2050 Szymona Hołowni – 9,7 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska – 7,2 proc. (wzrost o 0,1 pkt proc.) i Konfederacja – 6,6 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.). 

 

Poniżej progu wyborczego znalazło się ugrupowanie Kukiz'15, zdobywając 1,7 proc. głosów (wzrost o 0,2 pkt proc.). Odpowiedź „Inne” wybrało 0,2 proc. ankietowanych. 

Badanie przeprowadzono w dniach 11-12 sierpnia 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1037 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 54 proc. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej