RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Śnięte ryby w rzece Ner. Kolejny powiat objęty ostrzeżeniem

Wstępne badania wykazały, że poziom tlenu w wodzie jest właściwy (fot. Lech Muszyński/PAP, zdjęcie ilustracyjne)
Wstępne badania wykazały, że poziom tlenu w wodzie jest właściwy (fot. Lech Muszyński/PAP, zdjęcie ilustracyjne)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia w sprawie zanieczyszczenia wody w rzece Ner do mieszkańców powiatów kolskiego, łęczyckiego i poddębickiego w województwie łódzkim. W rzece znaleziono śnięte ryby. Trwa badanie próbek wody pobranych z Neru. Wyniki badań biochemicznych wody będą znane najwcześniej we wtorek 16 sierpnia.

Zatrucie Odry. Minister: To mogło aktywować substancje toksyczne

Wysokie zasolenie Odry mogło aktywować inne substancje toksyczne znajdujące się w wodzie lub osadzie dennym. Wykonanie badań ryb pod kątem...

zobacz więcej

Mieszkańcy tych powiatów dostają alert RCB o treści „Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty”.

 

Wczoraj RCB informowało, że alert wysłano na terenie dwóch powiatów województwa łódzkiego – łęczyckiego i poddębickiego.

 

Ner płynie głównie przez obszary rolnicze lub tworzy trudno dostępne rozlewiska. Nie ma w pobliżu zakładów przemysłowych, ani ujęć wody. Rozpatrywane są różne scenariusze, dotyczące przyczyny śnięcia ryb – od skażenia chemicznego, przez zrzut nieczystości do rzeki, po naturalne przyczyny biologiczne, czyli tak zwaną „przyduchę”. Wstępne badania wykazały jednak, że poziom tlenu w wodzie jest właściwy.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej