RAPORT

Tusk kontra Tusk

Atak na Salmana Rushdiego. Co powiedział sprawca?

Salman Rushdie miał przedwczoraj wystąpić w ośrodku edukacyjnym (fot. PAP/EPA/JL CEREIJIDO)
Salman Rushdie miał przedwczoraj wystąpić w ośrodku edukacyjnym (fot. PAP/EPA/JL CEREIJIDO)

Sprawca ataku na brytyjskiego pisarza Salmana Rushdiego nie przyznał się do winy. 24-letni Hadi Matar został przesłuchany przez amerykański sąd. Stan zdrowia brytyjskiego pisarza poprawia się. Lekarze mogli odłączyć rannego od respiratora. Pacjent jest w stanie mówić.

Wybitny pisarz zaatakowany przez nożownika. Może stracić oko [WIDEO]

Zaatakowany w piątek w Chautauqua przez nożownika pisarz Salman Rushdie leży po wielogodzinnej operacji w szpitalu pod respiratorem. Istnieje...

zobacz więcej

75-letni pisarz został zaatakowany nożem podczas wystąpienia w miasteczku Chautauqua (czyt. szutakła) w amerykańskim stanie Nowy Jork. Po zamachu przetransportowano go helikopterem do szpitala.

– Salman prawdopodobnie straci jedno oko; nerwy w jego ramieniu zostały przecięte; wątroba została przebita – powiedział wcześniej Andrew Wylie, agent pisarza, gazecie ”The New York Times”.


Przeczytaj też: Atak nożownika. Ranni jego rodzice i interweniujący policjant

 

Zamachowiec, 24-letni libański szyita Hadi Matara, usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa i napaści. Według źródeł policyjnych był powiązany z ruchami ekstremistycznymi .Na swoim profilu społecznościowym wyrażał poparcie irańskiego reżimu i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Wyrażał też podziw dla ajatollaha Chomeiniego. To właśnie przywódca Republiki Islamskiej wydał w 1989 roku na Salmana Rushdiego fatwę .Przyczyną była opublikowana rok wcześniej książka "Szatańskie wersety", którą wielu muzułmanów uważa za bluźnierczą.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej