RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Autor „Szatańskich wersetów” w ciężkim stanie. Napastnik oskarżony o usiłowanie morderstwa

Salman Rushdie (fot. Shutterstock)
Salman Rushdie (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Mieszkaniec stanu New Jersey Hadi Matar, podejrzany o atak na pisarza Salmana Rushdiego, został oskarżony o usiłowanie morderstwa. Powiadomiło o tym w sobotę biuro prokuratora okręgowego hrabstwa Chautauqua w stanie Nowy Jork.

Irańskie media dołożą 600 tys. dol. do nagrody za głowę Salmana Rushdiego

Wydany ponad ćwierć wieku temu wyrok śmierci na brytyjskiego pisarza Salmana Rushdiego nadal obowiązuje – ogłosiły irańskie media, ogłaszając...

zobacz więcej

Do incydentu doszło w piątek rano w Chautauqua Institution, gdzie pisarz przybył z wykładem o wolności artystycznej. Napastnik wdarł się na scenę i zaatakował Rushdiego. Został on kilkakrotnie pchnięty nożem i przebywa w szpitalu pod respiratorem.


– Osoba odpowiedzialna za wczorajszy atak, Hadi Mattar, został formalnie oskarżony o próbę zabójstwa drugiego stopnia i napaść drugiego stopnia – przekazał prokurator okręgowy hrabstwa Chautauqua Jason Schmidt. Jak dodał 24-letniego mężczyznę mieszkającego w Fairview, New Jersey, oskarżono w piątek w nocy. Jest przetrzymywany bez kaucji. Nie ustalono jeszcze motywów jego napaści.


Schmidt podkreślił, że stanowe i federalne organy ścigania, w tym także w New Jersey, prowadziły dochodzenie mające wyjaśnić planowanie i przygotowania poprzedzające atak. Od rezultatów będzie zależeć, czy postawione zostaną dodatkowe zarzuty.


Major Eugene J. Staniszewski z nowojorskiej policji stanowej mówił w piątek że władze starają się uzyskać nakaz przeszukania kilku przedmiotów znalezionych na miejscu zdarzenia, w tym plecaka i urządzeń elektronicznych.


 Według wstępnych ustaleń podejrzany był sam, ale władze chcą „upewnić się, że tak było” – tłumaczył Staniszewski. Według NBC Matar urodził się w Kalifornii i niedawno przeniósł się do New Jersey. Miał przy sobie fałszywe prawo jazdy.


Z mediów społecznościowych wynika, że sympatyzował z ekstremizmem szyickim i irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Funkcjonariusze FBI udali się w piątek wieczorem do jego mieszkania w Fairview, w hrabstwie Bergen, po drugiej stronie rzeki Hudson dzielącej New Jersey z Manhattanem. Nie podano innych szczegółów.

Salman Rushdie raniony nożem przed publicznym wystąpieniem

Salman Rushdie, brytyjski pisarz pochodzenia indyjskiego, został zaatakowany tuż przed wykładem, który miał wygłosić w piątek w stanie Nowy Jork w...

zobacz więcej

„Szatańskie wersety”


Urodzony w Indiach Rushdie, który mieszka obecnie w Nowym Jorku, spędził lata w ukryciu po tym, kiedy Iran nakłaniał muzułmanów do zabicia go po wydaniu powieści „Szatańskie wersety”. 


Pisarz naraził się na oskarżenia, że jego tom zawiera bluźniercze fragmenty. Po opublikowaniu w 1988 roku książka została zakazana w wielu krajach z dużą populacją wyznawców islamu.


 „Kilka miesięcy później ajatollah Ruhollah Chomeini, ówczesny najwyższy przywódca Iranu, ogłosił fatwę, czyli edykt religijny, wzywający muzułmanów do zabicia pisarza i wszystkich osób zaangażowanych w publikację tomu za bluźnierstwo” – przypomniał Reuters.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej