RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polio w ściekach Nowego Jorku

Nowy Jork (fot. Shutterstock)
Nowy Jork (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Władze sanitarne Nowego Jorku ogłosiły, że znalazły polio w próbkach ścieków. Ostrzegły, że wirus prawdopodobnie znów rozprzestrzenia się w mieście. „New York Times” cytuje w sobotę oświadczenie stanowego Departamentu Zdrowia, wskazującego na „pilną potrzebę uodpornienia każdego dorosłego i dziecka w Nowym Jorku, zwłaszcza na terenie metropolii.”

Polio z Ukrainy zagrozi polskim dzieciom? Wirusolog zabrał głos

Jeśli zaniedbamy szczepienia, polio z Ukrainy może zagrozić także Polsce - ostrzegł wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Na ukraińskim Zakarpaciu...

zobacz więcej

Z danych służb medycznych wynika, że w Nowym Jorku ogólny wskaźnik szczepień przeciwko polio wśród dzieci 5-letnich i młodszych wynosi 86 proc. Większość dorosłych w USA zaszczepiono przeciwko polio w dziecięcym wieku. Zaniepokojenie budzi jednak stan obecnych szczepień. 


Na niektórych obszarach miejskich co najmniej trzy dawki otrzymało mniej niż dwie trzecie dzieci 5-letnich i młodszych. – Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta – zaszczep się przeciwko polio – przekonywał komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku dr Ashwin Vasan.


 – Wobec polio krążącego w naszych społecznościach nie ma nic bardziej istotnego, niż szczepienie dzieci, aby chronić je przed tym wirusem – apelował Vasan.


Według nowojorskiego dziennika trzy dawki obecnej szczepionki zapewniają co najmniej 99-procentową ochronę przed ciężką chorobą .Urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że wykrycie polio w ściekach Nowego Jorku może poprzedzać przypadki polio paralitycznego. Prowadzi to do nieodwracalnego paraliżu.


W 1916 r. polio zabiło w USA 6 tys. osób i pozostawiło co najmniej kolejne 21 tys. – w większości dzieci – z trwałą niepełnosprawnością. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają, aby dzieci otrzymały cztery dawki, z ostatnią podawaną między 4. a 6. rokiem życia.


– To, co widzimy, jest sygnałem alarmowym dla ludzi, którzy myśleli, że poliowirus był tylko problemem gdzie indziej – podkreślił epidemiolog Derek Ehrhardt z CDC.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej