RAPORT

Pogarda

Błaszczak: Wojsko wraca do Ostródy

Wicepremier Mariusz Błaszczak (fot. PAP)
Wicepremier Mariusz Błaszczak (fot. PAP)

Najnowsze

Popularne

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na pikniku wojskowym w Iławie poinformował, że wojsko wróci do Ostródy – w tym mieście ma się znaleźć batalion czołgów, który będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej.

Błaszczak: Przekazanie sprzętu wojskowego Ukrainie nie naruszyło gwarancji bezpieczeństwa

Przekazując sprzęt wojskowy Ukrainie nie zrobiliśmy niczego, co mogłoby obniżać naszą obronność i naruszać gwarancje bezpieczeństwa – powiedział...

zobacz więcej

Błaszczak: Wojsko wraca do Ostródy


Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na pikniku wojskowym w Iławie poinformował, że wojsko wróci do Ostródy – w tym mieście ma się znaleźć batalion czołgów, który będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej.


Podczas pikniku wojskowego w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie) szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o „powrocie wojska do Ostródy”. Ogłoszenie tej informacji spotkało się z gorącym aplauzem ludzi zgromadzonych na pikniku – wielu biło brawa.


– Rozumiem, że ta radość jest stąd, że Iława leży niedaleko Ostródy – powiedział Błaszczak i wyjaśnił, że w Ostródzie będzie stacjonował batalion czołgów, który będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej działającej z kolei w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej.


Błaszczak dodał, że na wyposażenie ostródzkiego batalionu czołgów trafią m.in. zamówione w ostatnim czasie w Korei czołgi K2 zwane czarnymi panterami.


– To są czołgi bardzo odpowiadające strukturze geograficznej, jaka jest w woj. warmińsko-mazurskim. One są lżejsze od Abramsów, stąd też Abramsy trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej, by bronić odcinka centralnego wschodniej granicy naszego kraju określanej jako Brama Brzeska.(...) W woj. warmińsko-mazurskim jesteśmy świadomi zagrożeń wynikających z sąsiedztwa z granicą z Rosją i z faktu, że dziś Białoruś stała się częścią Rosji, szczególnie jeżeli popatrzymy na to, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy" - powiedział Błaszczak.


Wojsko w Ostródzie stacjonowało do 31 grudnia 2011 roku – w koszarach przy ul. Grunwaldzkiej mieścił się 2. Pułk Szkolenia Kierowców. Obecnie budynki koszarowe w Ostródzie są we władaniu Agencji Mienia Wojskowego.


Błaszczak zapowiedział, że także „inne jednostki wojskowe w woj. warmińsko-mazurskim będą rozwijane”.  Jako przykład wskazał, że 16. Dywizja Zmechanizowana ma liczyć nie trzy brygady, jak obecnie, a cztery. Zwracając się do obecnych na pikniku żołnierzy z węgorzewskiego pułku artylerii Błaszczak przyznał, że ma być on rozwinięty do brygady, a więc być liczniejszy i lepiej uzbrojony.

„Camp Kościuszko” - dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu

W Poznaniu odbyła się ceremonia nadania wysuniętemu dowództwu V Korpusu Sił Lądowych USA nazwy wyróżniającej „Camp Kościuszko”. – Bliskie relacje...

zobacz więcej

– Zasadnicze znaczenie, z punktu widzenia doświadczeń, jakie widzimy na Ukrainie, mają wojska lądowe. Dlatego tak ważna jest artyleria, tak ważne są wojska pancerne – argumentował szef MON.


Błaszczak zapewniał, że Polska „chce pokoju, dlatego działając w myśl łacińskiej maksymy zbroi się” zwiększając zarówno liczbę żołnierzy, jak i sprzętu. Dodał, że kupowany obecnie przez Polskę sprzęt jest kompatybilny lub tożsamy ze sprzętem używanym przez wojska USA. Podkreślił, że jeszcze w tym roku do Polski trafią drony Bayraktar, które sieją postrach wśród Rosjan walczących w Ukrainie.


Wicepremier zachęcał młodych ludzi do wstępowania do wojska, zapewniał, że znajdą tam możliwość rozwoju zawodowego i godne zarobki. Przyznał, że podczas iławskiego pikniku deklarację przystąpienia do WOT złożyło 20 osób. Apelował też, „by jak najwięcej osób umiało obsługiwać broń”, by ludzie interesowali się wojskiem „i w razie potrzeby wiedzieli, gdzie się zgłosić”.


Błaszczak przyznał, że ma nadzieję, iż nigdy takiej potrzeby nie będzie, że Kreml nie zdecyduje się zaatakować Polski. –Cały plan opracowany na Kremlu i składał się z dwóch etapów: destabilizacji Polski i ataku na Ukrainę. Tego pierwszego etapu nie udało im się zrealizować – mówił Błaszczak odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Dziękował obecnym na pikniku żołnierzom za służbę na granicy, co spotkało się z aplauzem zgromadzonych na pikniku.


– Rosja zawsze dopuszczała się zbrodni wojennych, teraz mamy z tym do czynienia na Ukrainie. Naszym zadaniem jest odstraszenie agresora i wzmocnienie wojska w takim stopniu, żeby władcy Kremla nie zdecydowali się na atak na nasz kraj – podkreślał Błaszczak.


Wojskowe pikniki „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” odbywają się od soboty do poniedziałku w ponad 50 miastach w kraju. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej