RAPORT

Pogarda

Czechy, które przewodniczą UE, chcą dyskusji o zawieszeniu wiz dla Rosjan

Szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky (fot. PAP/	MARTIN DIVISEK)
Szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky (fot. PAP/ MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Jan Lipavsky, minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, chce dyskusji o ogólnym zawieszeniu wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze pod koniec miesiąca. O takie rozwiązanie apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Min. Rau: Flaga OBWE będzie powiewać nad Kijowem wbrew intencjom Rosji

Szef polskiej dyplomacji wrócił do kraju po wtorkowej wizycie na Ukrainie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem...

zobacz więcej

Lipavsky jest zdania, że takie rozwiązanie może okazać się kolejną skuteczną sankcją wobec obywateli Rosji.  Na takie rozwiązanie Czechy zdecydowały się już dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli 25 lutego. Ten zakaz nadal obowiązuje, a później Czechy rozciągnęły go na obywateli Białorusi, z wyjątkiem przypadków humanitarnych. Zakaz obowiązuje do końca marca 2023 r.


Czeski minister uważa, że potrzebne jest skoordynowane podejście całej UE.  Jest też zdania, że obywatele Rosji powinni poczuć konsekwencje polityki prowadzonej przez Kreml.


Lipavsky liczy na to, że wstrzymanie wydawania wiz Rosjanom utrudni rosyjskiemu wywiadowi jego działalność. Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE wezwał prezydent Zełenski.  W nocy z piątku na sobotę stwierdził, że UE nie powinna stać się „supermarketem” dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść.


 – Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen – powiedział ukraiński przywódca.  Zełensky stwierdził, że cieszy go wsparcie ze strony państw bałtyckich oraz Czech i Finlandii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej