RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef brytyjskiego wywiadu wojskowego: do końca roku nie będzie przełomu w wojnie na Ukrainie

Wojna na Ukrainie trwa od ponad 5 miesięcy (fot. Shutterstock)
Wojna na Ukrainie trwa od ponad 5 miesięcy (fot. Shutterstock)

– Do końca bieżącego roku ani Rosja, ani Ukraina nie osiągną przełomu w wojnie – oznajmił szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull w sobotę w rozmowie z BBC. Generał ocenił, że siła jedności Zachodu oraz opór Ukrainy przewyższyły oczekiwania, podobnie jak porażki armii rosyjskiej, którą cechowało „słabe” dowództwo i logistyka. Według niego na działaniach strony rosyjskiej odbijała się ingerencja polityczna zarówno na poziomie strategicznym, jak i taktycznym.

Wojna na Ukrainie może trwać latami. „Przełomowe rozstrzygnięcia do października”

Rosja konsekwentnie nie rezygnuje z podboju Ukrainy. Może to zająć lata – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że...

zobacz więcej

Zdaniem Hockenhulla, Rosja po odniesieniu poważnych strat wyraźnie próbuje zgromadzić kolejne siły.  W jego przekonaniu wojsko rosyjskie będzie musiało przemieścić część swoich oddziałów z Donbasu na południe, gdzie żołnierze rosyjscy są pod znaczna presją sił ukraińskich.


Generał Hockenhull ocenił jednak, że decydująca zmiana w rozkładzie sil na południu Ukrainy jest w najbliższych miesiącach nierealna.  Dodał, że należy się liczyć z długotrwałym konfliktem. Generał powiedział, że „bardzo, bardzo uważnie” śledzi rozwój sytuacji pod kątem ewentualnego użycia broni atomowej przez Rosję.  


Według niego jest mało prawdopodobne, by użycie taktycznej broni nuklearnej było nieuchronne, ale prawdopodobieństwo jej wykorzystania może się zmienić zależnie od dynamiki sytuacji na polu walki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej