RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraiński wywiad: Rosjanie ostrzeliwują elektrownię atomową w Zaporożu

Zaporoska elektrownia jest największą elektrownią atomową w Europie (fot.RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY)
Zaporoska elektrownia jest największą elektrownią atomową w Europie (fot.RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY)

Najnowsze

Popularne

Rosyjscy okupanci ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Jądrową. Ostrzał prowadzony jest ze wsi Widiane, położonej na prawym brzegu Dniepru – poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Ostrzegł też, że Rosjanie przygotowują prowokację pod banderą ukraińską.

Miedwiediew grozi Europie. „Przypadkiem coś się wydarzy”

Dmitrij Miedwiediew grozi europejskim państwom. Komentując sytuację wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu były prezydent Rosji napisał na...

zobacz więcej

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował w komunikacie, że „raszyści” w jednym z ostrzałów uszkodzili pierwszy blok przepompowni Zakładu Łączności Cieplnej i Podziemnej elektrownia atomowej w Zaporożu. 

 

Kolejny doprowadził do częściowego zniszczenia siedziby straży pożarnej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo elektrowni. W wyniku ataków na okolicznych terenach zapaliły się lasy i trawy, co spowodowało znaczne zadymienie. Gaszenie pożarów spowodowanych ostrzałem utrudnia ostrzelanie straży pożarnej. 

 

Rosjanie szykują prowokację w Zaporożu


Ukraiński wywiad donosi też, że u granic Zaporoża Rosjanie ustawili samobieżną armatę 2S7, nad którą powiewa ukraińska flaga. Według wywiadu oznacza to przygotowanie do prowokacji. 

 

Ukraiński koncern państwowy Enerhoatom informował, że siły rosyjskie przeprowadziły w czwartek kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie – największej na Ukrainie i w Europie – Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. 

Odnotowano pięć „trafień” w okolicy komendantury elektrowni, obok m.in. zbiornika radioaktywnych materiałów. Zapaliła się trawa, nikt nie został ranny.  

 

Enerhoatom ocenia, że strona rosyjska rozprzestrzenia fałszywe informacje w celu destabilizowania sytuacji wokół elektrowni i wywołania paniki wśród ludności. 

  

Wcześniej koncern informował, że Zaporoska Elektrownia Atomowa została ostrzelana pod koniec ubiegłego tygodnia. Enerhoatom określił działania sił rosyjskich jako prowokację. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej