RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Były żołnierz, ekstremista i fanatyk broni wysadził się w powietrze

Życie żołnierza kręciło się wokół broni i materiałów wybuchowych (Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Życie żołnierza kręciło się wokół broni i materiałów wybuchowych (Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Achim B., były żołnierz Bundeswehry, wysadził się w czwartek rano w powietrze w lesie w pobliżu Attendorn (Nadrenia-Północna Westfalia). Mimo że w ubiegłym tygodniu policja znalazła należący do niego nielegalny arsenał broni, mężczyzna pozostawał na wolności – podaje w sobotę „Bild”.

CNN o polskiej broni na Ukrainie. „Nowoczesny i mobilny sprzęt” [WIDEO]

Dziennikarze amerykańskiej stacji CNN rozmawiali z Ukraińcami, których jednostki zostały wyposażone w polskie armatohaubice Krab. W materiale wideo...

zobacz więcej

„Jak to się stało, że były sierżant mógł nadal gromadzić broń i materiały wybuchowe, mimo że wcześniej był już kilkakrotnie w więzieniu za nielegalny handel bronią i znany był jako prawicowy ekstremista?” – pisze „Bild”. 

 

Policja, która przybyła na miejsce wybuchu i znalazła ciało Achima B., zakłada, że było to samobójstwo. 

 

„Życie Achima B. kręciło się wokół broni i materiałów wybuchowych. Taka też była jego śmierć” – ocenia „Bild”. 


W ubiegłą środę policja znalazła należącą do Achima B. skrytkę z bronią. „Nie wiadomo, czy było to jedyne miejsce ukrywania broni. Sędzia odrzucił nakaz aresztowania. B., który pozostał na wolności, dzień później wysadził się w powietrze” – opisuje Bild. 

Sztab Ukrainy: Siły ukraińskie odparły rosyjskie natarcie na kilku kierunkach

Siły ukraińskie odparły rosyjskie natarcie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki, Nowopawłowska, Zaporoża i południowobużańskim – podał w sobotę rano...

zobacz więcej

Gazeta podkreśla, że arsenał broni 69-letniego Achima B. był „niesamowity”, znajdowały się w nim m.in. karabiny maszynowe MG 3; pistolety maszynowe z okresu międzywojennego, używane także przez SS MP 28; karabiny szturmowe Stg 44, używane przez Wehrmacht od 1943 roku, których cena na targach broni w USA dochodzi do 30 tys. USD; karabinki 98k, używane przez Wehrmacht i będące w użyciu niemieckiej armii do dnia dzisiejszego; pistolety maszynowe Wehrmachtu MP40 tzw. Schmeisser. 

 

Mężczyzna po ukończeniu szkoły zaczął służbę w Bundeswehrze, w której pozostawał do 2010 roku – mimo, że w 1998 roku został skazany we Włoszech na 16 lat za przemyt broni, amunicji i materiałów wybuchowych dla mafii. 

 

Achim B. spędził w więzieniu 7 lat, w tym czasie „pisał listy pełne nienawiści” wobec państwa. „Nadejdzie czas, kiedy zabraknie szubienic, żeby powiesić wszystkich przywódców politycznych” – pisał mężczyzna, przy którym znaleziono później pamiątki nazistowskie i swastyki. W 2016 r. B. ponownie trafił do więzienia na dwa lata. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Jak przypomina „Bild”, w 2017 gazeta pytała ministerstwo obrony, dlaczego B. mimo popełnionych czynów pozostaje na służbie. Nie otrzymano wówczas odpowiedzi. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej