RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Biskup w areszcie domowym. Skierował przesłanie do młodzieży przed ŚDM w Lizbonie

Biskup otoczony przez policję (fot. Facebook/Diócesis de Matagalpa)
Biskup otoczony przez policję (fot. Facebook/Diócesis de Matagalpa)

Najnowsze

Popularne

Biskup nikaraguańskiej diecezji Matagalpa przebywa wciąż w areszcie domowym, pozostając pod kontrolą reżimowej policji. Mimo tego bp Rolando Álvarez opublikował w mediach społecznościowych przesłanie do młodzieży w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku. Według raportu przesłanego niedawno do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w ciągu niespełna czterech lat Nikaragua odnotowała największą liczbę przypadków prześladowań chrześcijan w Ameryce Łacińskiej.

Nikaragua. Lewicowy reżim uderza w misjonarki Matki Teresy

Rząd Nikaragui nakazał zamknięcie 101 organizacji pozarządowych. Dotyczy to także dzieł charytatywnych Misjonarek Miłości, czyli zgromadzenia...

zobacz więcej

Bp Rolando Álvarez od 4 sierpnia jest przetrzymywany przez sandinistowską policję w areszcie domowym, co potwierdziła Rada Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM) na podstawie źródeł z Konferencji Episkopatu Nikaragui. Obecnie w tym kraju rządzi Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN), który wywodzi się z powstałego w 1961 roku ruchu partyzancko-rewolucyjnego, który odwołuje się do Augusta Sandina, lidera ruchu oporu walczącego z amerykańską okupacją w latach 20. i 30. Funkcję prezydenta sprawuje Daniel Ortega, który przez większość życia był przywódcą FSLN.

 

„Widzimy się w Lizbonie”

 

Mimo ograniczenia wolności biskup diecezji Matagalpa wysłał wiadomość do krajowego Duszpasterstwa Młodzieży na Światowe Dni Młodzieży 2023, które odbędą się w Portugalii. Duchowny jest także biskupem przewodniczącym Wydziału ds. Młodzieży Konferencji Episkopatu, w związku z czym rozważał udział w ŚDM w Lizbonie.

 

– Z radością młodego Kościoła chcę was zaprosić do uczestniczenia w oficjalnej delegacji jako Kościół katolicki; będziecie mogli poznać wymagania, dynamikę, mechanizmy i porządek uczestnictwa w tej delegacji Konferencji Episkopatu Nikaragui. Rozpoczynamy ŚDM w naszej ukochanej Nikaragui. Widzimy się w Lizbonie w Portugalii pod hasłem: Pinoleros w drodze – powiedział prałat. „Pinolero” to potoczne określenie na Nikaraguańczyka; termin ten jest powszechnie używany w tym kraju.

 

Czytaj także: Dyktator oskarża biskupów o terroryzm

 

Duszpasterstwo Młodzieży, kierowane przez sekretarza krajowego ks. Víctora Rivasa, wyraziło „swoją bliskość, miłość i modlitwę”. Duchowny w swoim przesłaniu podziękował wszystkim, którzy wyrazili solidarność i zapewnili modlitwę. – Dziękuję za te tysiące intencji, które Pan przyjął w swoim sercu – mówił bp Álvarez.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Siły bezpieczeństwa monitorują, czy biskup nie opuszcza budynku kurii. Jak przekazała 5 sierpnia policja, władze prowadzą śledztwo w sprawie duchownego za próbę „organizowania grup przemocy” i podżegania do „dokonywania aktów nienawiści (...) w celu destabilizacji państwa Nikaragui”.Lewicowy dyktator Nikaragui wsadza do aresztu kolejnych przeciwników

We wtorek aresztowany został już trzeci potencjalny rywal prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi w nadchodzących wyborach prezydenckich. Stany...

zobacz więcej

4 sierpnia diecezja Matagalpa udostępniła w mediach społecznościowych wideo, na którym widać biskupa trzymającego monstrancję z Najświętszym Sakramentem na jednej z ulic miasta i błogosławiącego wiernych, którzy włączali się w modlitwę. Duchowny został jednak otoczony przez funkcjonariuszy policji reżimu Ortegi. Jak wskazał bp Álvarez, nie chcieli oni pozwolić kapłanom przejść do kurii w celu sprawowania eucharystii. Nawoływał, aby pozwolono wiernym wejść do kurii na modlitwę. Otwarcie zaprotestował on też przeciwko zamknięciu sześciu katolickich stacji radiowych, które – według policji – podżegały do aktów przemocy i destabilizacji kraju. 

 

Najwięcej przypadków prześladowań religijnych

 

Niedawno Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie udostępniło raport „Nikaragua: Kościół prześladowany? (2018-2022)” autorstwa Marthy Patricii Moliny Montenegro, pracowniczki Centrum Transparentności i Przeciwdziałania Korupcji. Jak zauważono, został on opublikowany w maju w związku z czym „nie obejmuje wielu ataków, które miały miejsce w kolejnych miesiącach”, w tym prześladowanie biskupa z diecezji Matagalpa, „zamknięcie katolickich kanałów telewizyjnych czy wydalenie Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty”.

 

Stowarzyszenie podkreśliło, że „w ciągu niespełna czterech lat Kościół katolicki w Nikaragui doświadczył ponad 190 ataków i profanacji, w tym pożaru katedry w Managui, a także prześladowania duchownych przez reżim prezydenta Daniela Ortegi”. W dokumencie stwierdzono jednak, że „przedstawione w nim liczby są niższe od rzeczywistej liczby ataków”. Jak podała organizacja PKWP, w Nikaragui zarejestrowano najwięcej przypadków prześladowań religijnych w Ameryce Łacińskiej.

 


Z raportu wynika też, że „37 proc. przypadków odnotowanej wrogości jest skierowana przeciwko kapłanom, biskupom, członkom zgromadzeń zakonnych, seminarzystom i osobom świeckim oraz obejmuje przypadki wygnania”. Następnie profanacje miejsc kultu i przedmiotów liturgicznych stanowią 19 proc. ataków na Kościół katolicki w tym kraju. Do tego 17 proc. to m.in. zniszczenia, napaści, podpalenia, wtargnięcia na teren prywatny, blokowanie podstawowych usług.

Socjalistyczny dyktator wsadza do aresztu potencjalnych rywali w wyborach

Nikaraguański wymiar sprawiedliwości postanowił wnieść pozwy i zatrzymać w areszcie prewencyjnym trzech potencjalnych kandydatów na prezydenta.

zobacz więcej

Organizacja Państw Amerykańskich (OAS) potępiła w piątek reżim Daniela Ortegi za wrogie działania wobec Kościoła katolickiego, zamknięcie organizacji pozarządowych i cenzurę prasy, a także zwróciła się o uwolnienie więźniów politycznych.

 

Zaniepokojenie Watykanu ws. Nikaragui

 

W piątkowej sesji OAS uczestniczył stały obserwator Watykanu przy Organizacji Państw Amerykańskich. Prałat Juan Antonio Cruz podkreślił, że „Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości zwołanie tej nadzwyczajnej sesji Rady Stałej na temat sytuacji w Nikaragui”.

 

Duchowny potwierdził, że „Stolica Apostolska nie może nie wyrażać swego zaniepokojenia w tym względzie, podczas gdy zapewnia chęć współpracy z tymi, którzy stawiają na dialog jako niezbędny instrument demokracji i gwarant bardziej ludzkiej i braterskiej cywilizacji”.


Czytaj także: Nikaragua zerwała stosunki dyplomatyczne z Tajwanem na rzecz Pekinu


– W tym sensie Stolica Apostolska wzywa, aby strony mogły znaleźć drogę do porozumienia, opartego na szacunku i wzajemnym zaufaniu, dążąc przede wszystkim do wspólnego dobra i pokoju – zaapelował ks. Juan Antonio Cruz.


Portal tvp.info próbował skontaktować się z Konferencją Episkopatu Nikaragui (CEN). Jednak jak odpowiedział nam sekretarz wykonawczy CEN ks. Erick César Alvarado Cole, „w tym momencie biskupi nie udzielają wywiadów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej