RAPORT

Tusk kontra Tusk

Postój bloku węglowego w Jaworznie. Tauron podał datę

Blok 910 MW w Jaworznie (fot. Tauron)
Blok 910 MW w Jaworznie (fot. Tauron)

Postój nowego bloku węglowego o mocy 910 megawatów w Jaworznie potrwa do 29 sierpnia – poinformował Tauron w sobotnim komunikacie. W związku z postojem od 6 sierpnia do 29 sierpnia 2022 r. marża pierwszego stopnia generowana przez blok będzie niższa o ok. 130 mln zł – wskazano.

„Nie można tolerować kłamstwa, dajcie nam pracować”. Prezes Taurona na konferencji posłów PO [WIDEO]

Związkowcy przybyli na konferencję posłów PO Marka Sowy i Wojciecha Saługi w pobliżu Elektrowni Jaworzno. Przypominali, jak wyglądała polityka...

zobacz więcej

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ub. roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia br. 

  

Obecnie blok w Jaworznie nie wytwarza energii. W poniedziałek Tauron potwierdził, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. 

  

W ub. tygodniu, powołując się na informacje firmy Rafako, media donosiły, że może dojść do awarii bloku z powodu złej jakości spalanego węgla. Tauron zapewnił w odpowiedzi m.in., że blok ma zaawansowane systemy wykrywania zanieczyszczeń zawartych w paliwie. Grupa poinformowała też, że jednostka ma zapewnione paliwo. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej