RAPORT

Tusk kontra Tusk

Skażenie Odry. Co zrobić w przypadku zatrucia?

Skażenie Odry (fot. PAP/Lech Muszyński)
Skażenie Odry (fot. PAP/Lech Muszyński)

W przypadku podejrzenia u siebie zatrucia nie należy stosować na własną rękę żadnych leków na odtrucie. Płyn Lugola nie jest lekiem na zatrucia chemiczne, w tym na zatrucia rtęcią – poinformowała Dolnośląska Izba Aptekarska w związku ze skażeniem Odry.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier zadecydował o dymisjach

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska...

zobacz więcej

Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu wydała komunikat, w którym poinformowała, jak postępować w wypadku zatrucia po kontakcie z wodą z Odry. Podkreśliła, że komunikat wydano z uwagi na pojawiające się liczne pytania pacjentów i dezinformację panującą w internecie.

 

Co zrobić w przypadku zatrucia?

 

Izba zaleca w nim, aby w razie zaobserwowania u siebie objawów zatrucia pilnie udać się do lekarza. Wskazuje przy tym, że w aptekach nie są dostępne leki na silne zatrucia chemiczne. Apeluje też, aby nie stosować na własna rękę leków na odtrucie polecanych w mediach społecznościowych i internecie.

 

„Płyn Lugola nie jest lekiem na zatrucia chemiczne, w tym na zatrucia rtęcią” – podkreślono.

 

Śnięte ryby w Odrze

 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Jak zapewniono, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. W czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła do województwa zachodniopomorskiego. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach – zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

 

Czytaj także: Kiedy wyniki ws. skażenia Odry?

 

W piątek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert do mieszkańców całego województwa dolnośląskiego o zanieczyszczonej wodzie w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Wcześniej RCB rozesłało alerty dla części powiatów województw lubuskiego i zachodniopomorskiego.


„Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty” – ostrzeżono.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej