RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Oficjalny niemiecki raport. Nie stwierdzono obecności rtęci w Odrze

Najnowsze

Popularne

Wyniki laboratoryjne badań wody pobranej ze skażonej Odry są takie same po stronie niemieckiej jak i polskiej – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Skażenie Odry. Premier Morawiecki przekazał nowe ustalenia [WIDEO]

Zadania zostały rozdysponowane. Wszystkie służby działają. Chcę podkreślić, że doszło do zbyt wolnej reakcji niektórych służb. Gdy tylko otrzymałem...

zobacz więcej

– Do ministerstwa klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi w zakresie również zawartości rtęci. (...) Mamy te same parametry, które wskazują na podwyższone niektóre czynniki między innymi parametry chemiczne i fizyczne – powiedział Ozdoba na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. 

  

Dodał, że jeśli chodzi o parametry chemiczne, to wyniki wskazują na podwyższoną zawartość tlenu. Jak poinformował wiceminister Ozdoba, z Odry pobrano do badania ponad 120 próbek. 

  

Teraz oczekujemy na badania toksykologiczne związane z badaniami ryb i po tym będziemy poznawać z czego wynikało śnięcie ryb – stwierdził Ozdoba. 

 

„Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach” – przekazała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.  


W piątek niemiecki portal RBB24, a w ślad za nim polskie media podały, że w Odrze w Niemczech wykryto duże ilości rtęci. 

Skażenie Odry. Wiadomo, kiedy będą wyniki badań

Marszałek województwa lubuskiego Ewa Polak przekazała, że w sobotę będą znane wyniki badań wody i ryb z Odry. Na posiedzeniu ponadregionalnego...

zobacz więcej

Teraz minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel ocenia, że przyczyną mogą być duże ilości rozpuszczonych soli i niski poziom wód. Jednak – jak podał w sobotę minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel – „nowe wyniki laboratoryjne z piątku wykazały zwiększone ładunki soli w rzece”. 

 

Niemcy: ciepło, stan wody i toksyny


Sprecyzował, że jest to zjawisko „całkowicie nietypowe” i mogło stać się przyczyną śmierci wielu ryb. – Jednak informacje te nie są ostatecznie rozstrzygające, oczekuje się dalszych wyników badań – podkreślił. 

 

– Na tę chwilę nie możemy potwierdzić, że to rtęć jest odpowiedzialna za śmierć ryb – powiedział. – Możliwa jest kombinacja kilku czynników, takich jak ciepło, niski stan wody i toksyny. Może być tak, że substancje te dostawały się do Odry od dawna, ale normalnie nie stanowią żadnego problemu przy średnim poziomie wód – wyjaśnił Vogel, podkreślając, że obecnie stan wody na Odrze jest historycznie niski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej