RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wymieranie ryb w Odrze. Niemiecki minister: Nie możemy potwierdzić, że to rtęć

Śnięta ryba w Odrze (fot. PAP/Lech Muszyński)
Śnięta ryba w Odrze (fot. PAP/Lech Muszyński)

Nadal nie jest jasne, co spowodowało masowe wymieranie ryb w Odrze – informuje niemiecki portal RBB24. Początkowo informowano o wykryciu rtęci w rzece; teraz minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel ocenia, że przyczyną mogą być duże ilości rozpuszczonych soli i niski poziom wód.

Skażenie Odry. Wiadomo, kiedy będą wyniki badań

Marszałek województwa lubuskiego Ewa Polak przekazała, że w sobotę będą znane wyniki badań wody i ryb z Odry. Na posiedzeniu ponadregionalnego...

zobacz więcej

– Na tę chwilę nie możemy potwierdzić, że to rtęć jest odpowiedzialna za śmierć ryb – powiedział Vogel w piątek wieczorem w programie RBB24 „Brandenburg Aktuell”. – Możliwa jest kombinacja kilku czynników, takich jak ciepło, niski stan wody i toksyny. Może być tak, że substancje te dostawały się do Odry od dawna, ale normalnie nie stanowią żadnego problemu przy średnim poziomie wód – wskazał szef niemieckiego resortu, podkreślając, że obecnie stan wody na Odrze jest „historycznie niski”.

 

Co spowodowało śmierć ryb w Odrze?

 

– Nowe wyniki laboratoryjne z piątku wykazały zwiększone ładunki soli w rzece – poinformował Vogel. Sprecyzował, że jest to zjawisko „całkowicie nietypowe” i mogło stać się przyczyną śmierci wielu ryb. – Jednak informacje te nie są ostatecznie rozstrzygające, oczekuje się dalszych wyników badań – podkreślił.

 

Zapowiedział też, że dalej potwierdzane będą wstępne wyniki badań dotyczące poziomu rtęci. Dodał jednak, że „według obecnego stanu wiedzy, nie była ona wprowadzona do Odry w takich ilościach, by mogła spowodować masowe wymieranie ryb”.

 

Czytaj także: Zakaz wstępu do Odry w trzech województwach

 

Vogel zapewnił, że pozostaje w kontakcie z polskim ministerstwem środowiska oraz władzami województwa lubuskiego. – Polskie władze potwierdzają, że nie wiedzą jeszcze wystarczająco dużo, i ufają naszym informacjom – dodał minister.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier zadecydował o dymisjach

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska...

zobacz więcej

Jak pisze RBB24, wiele wskazuje na to, że toksyny dostały się do Odry w okolicach Opola pod koniec lipca. „Nie można jednak stwierdzić, jakie dokładnie były to substancje. Ponadto nie ma jeszcze informacji na temat stopnia ich nagromadzenia w rybach” – podaje niemiecki portal.

 

– Dla Odry, jako cennego ekologicznie akwenu jest to cios, z którego prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat – powiedział Vogel. Uznał jednak, że nie ma poważnego zagrożenia dla Bałtyku ze strony toksycznych substancji, które mogłyby dostać się tam wraz z wodami Odry. – Zakładałbym, że to, co w tej chwili jest w Odrze, zostanie rozrzedzone do takiego stopnia, że nie spowoduje dalszych szkód w Bałtyku – dodał.

 

Jeszcze w piątek w południe uważano, że pomór ryb spowodowała rtęć, której obecność w Odrze potwierdził Vogel. Wieczorem tego samego dnia powiedział: „niski stan wody oznacza, że każda substancja obecna w wodzie na wyższe stężenie. Dlatego może się zdarzyć, że pewne substancje, występujące normalnie w wodzie, stają się teraz niebezpieczne z powodu zwiększonej dawki”.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Według RBB24 strona polska będzie mogła przedstawić wyniki badań Odry najwcześniej w niedzielę.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej