RAPORT

Tusk kontra Tusk

Skażenie Odry. Premier Morawiecki przekazał nowe ustalenia [WIDEO]

Zadania zostały rozdysponowane. Wszystkie służby działają. Chcę podkreślić, że doszło do zbyt wolnej reakcji niektórych służb. Gdy tylko otrzymałem tę informację, zarządziłem codzienne raportowanie, a z tych opieszałości wyciągnąłem konsekwencje kadrowe – poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego dot. katastrofy ekologicznej na Odrze premier Mateusz Morawiecki. Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przekazał, że wyniki badań wody w Odrze – zarówno polskie, jak i niemieckie, nie wykazały do tej pory obecności rtęci w rzece.

Skażenie Odry. Wiadomo, kiedy będą wyniki badań

Marszałek województwa lubuskiego Ewa Polak przekazała, że w sobotę będą znane wyniki badań wody i ryb z Odry. Na posiedzeniu ponadregionalnego...

zobacz więcej

Premier zabrał głos na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, dotyczącego sytuacji na Odrze. 

  

Morawiecki podkreślił, że podczas spotkania odebrano raporty od strony wszystkich służb. – To jest coś, co robimy od kilku dni i to jest to, co poleciłem MSWiA, aby codziennie przeprowadzać odpowiednie działania - działania, meldunki, plan działań, plan akcji, kto za co jest odpowiedzialny i tego typu raporty, tego typu działania są prowadzone i codziennie odbieram raporty – mówił premier. 

  

Wszystkie służby działają


Podkreślił, że ten dramat ekologiczny na Odrze jest bardzo poważny i stanowi ogromne zadanie dla całego państwa, dla wszystkich służb. – Wszystkie zadania zostały rozdysponowane i wszystkie służby działają – zapewnił Morawiecki. 

  

Jednak - jak mówił – „doszło do opieszałości niektórych służb, do zbyt wolnej reakcji, do zbyt wolnych działań”. Przypomniał, że z tego powodu wyciągnął konsekwencje kadrowe. – I jeżeli dojdę do takiego wniosku, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania, to będą wyciągane kolejne konsekwencje – zapowiedział premier. 


Milion zł nagrody za informacje o sprawcach


– Dla mnie jednak najważniejsze jest to, aby jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym, ponieważ przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, jest dobrem narodowym. I dlatego zrobimy wszystko, aby nie tylko zapobiegać tego typu wydarzeniom na przyszłość, ale także zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty, aby zminimalizować negatywne skutki dla Odry, dla ekosystemu Odry tego zanieczyszczenia – powiedział szef rządu. 


Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej. 


 Premier zaznaczył, że administracja będzie podejmować działania, aby znaleźć i ukarać winnych katastrofy ekologicznej na Odrze. – Chcemy znaleźć winnych i ukarać sprawców tego ekologicznego przestępstwa, z którym najprawdopodobniej mamy do czynienia – mówił premier. 

Jak dodał, według wszelkiego prawdopodobieństwa doszło do zrzutu do Odry szkodliwych substancji. – Będzie przeznaczona specjalna nagroda, specjalne działania po to, żeby jak najszybciej można było dojść do tego, kto, gdzie jest sprawcą tego typu przestępstwa wobec środowiska naturalnego – dodał. 

  

Premier zapewnił, że władza „napiętnuje i będzie ścigać z całą stanowczością przestępstwo, które stoi u podstaw potężnego zanieczyszczenia ekologicznego”. 


– Działamy w trzech segmentach: usunięcie skutków, czyli przede wszystkim usunięcie martwych ryb i szybkie doprowadzenie rzeki do pierwotnego stanu, monitoring stanu wody zarówno pitnej w najbliższych miejscowości Odry, co robi sanepid, jak i samej wody w Odrze, co robi wojewódzka inspekcja środowiska oraz monitoring i badanie martwych ryb, co robi inspekcja weterynaryjna – wyjaśnił wiceminister Wąsik. 

  

– Mam nadzieję, że te badania szybko przyniosą oczekiwany skutek poznania dokładnej przyczyny śnięcia ryb – zaznaczył. 

  

Poinformował, że „najprawdopodobniej to człowiek jest przyczyną tego zjawiska – to jest albo nieodpowiedzialność, albo usuwanie jakiś ścieków w sposób nieuprawniony”. 


Wiceminister klimatu środowiska Jacek Ozdoba podkreślił, że wyniki laboratoryjne badań wody pobranej ze skażonej Odry są takie same po stronie niemieckiej jak i polskiej. 

  

Do ministerstwa klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi w zakresie również zawartości rtęci. (...) Mamy te same parametry, które wskazują na podwyższone niektóre czynniki między innymi parametry chemiczne i fizyczne – powiedział Ozdoba. 

  

Dodał, że jeśli chodzi o parametry chemiczne, to wyniki wskazują na podwyższoną zawartość tlenu. Jak poinformował wiceminister Ozdoba, z Odry pobrano do badania ponad 120 próbek. 

  

– Teraz oczekujemy na badania toksykologiczne związane z badaniami ryb i po tym będziemy poznawać z czego wynikało śnięcie ryb – stwierdził Ozdoba. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej