RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Economist”: Władimir Putin obudził „śpiącego giganta” Europy

Partnerskie relacje Niemiec z Rosją i ich uzależnienie od rosyjskiego gazu zostały zdezawuowane przez wojnę na Ukrainie (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)
Partnerskie relacje Niemiec z Rosją i ich uzależnienie od rosyjskiego gazu zostały zdezawuowane przez wojnę na Ukrainie (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)

Tyrania Władimira Putina i jego wojna na Ukrainie sprawiły, że obudził się „śpiący gigant” Europy, Niemcy, które muszą teraz zmienić politykę energetyczną, zagraniczną i obronną. Dla Berlina jest to szansą, a dla prezydenta Rosji może stać się koszmarem – pisze „Economist”.

Rosnieft straszy Niemców rosnącymi cenami paliw

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft ostrzegł w piątek, że ceny paliw w Niemczech prawdopodobnie wzrosną, jeśli rafineria w niemieckim Schwedt zastąpi...

zobacz więcej

Partnerskie relacje Niemiec z Rosją i ich uzależnienie od rosyjskiego gazu zostały zdezawuowane przez wojnę na Ukrainie. Nie tylko bowiem okazało się jak bardzo narażony był Berlin na energetyczny szantaż Kremla, ale też że import surowców z Rosji jest finansowaniem jej operacji wojennych – przypomina brytyjski tygodnik. 


 Osobisty koszmar Putina


Jednak inwazja na Ukrainę obudziła „śpiącego giganta” i może sprawić, że zmiana polityki Berlina doprowadzi do czegoś, co będzie „osobistym koszmarem” Władimira Putina, czyli Niemiec silniejszych i bardziej śmiałych, w bardziej zjednoczonej Europie – ocenia „Economist”. 

 

„Dobra wiadomość jest taka, że wyzwania (dla Niemiec) są do pokonania. Gdy Putin rozpoczął inwazję, Niemcy importowały z Rosji 55 proc. swego gazu. Pesymiści ostrzegali, że jeśli (rosyjskie) dostawy znikną, niemieckie fabryki zamkną się, a rodziny będą w swych kuchniach drżeć z zimna” – pisze tygodnik. 

„The Economist” podał dane. Polska produkcja rozwija się lepiej od niemieckiej

Branżowa gazeta opublikowała duży raport o sytuacji polityczno-gospodarczej Niemiec. Dziennikarze „The Economist” wzięli pod lupę m.in. skalę...

zobacz więcej

Jednak mimo ograniczenia importu gazu z Rosji rezerwy surowca na zimę rosną w Niemczech w normalnym tempie. Przemysł ogłosił, że może znacznie bardziej ograniczyć zużycie gazu niż oczekiwano. Niemcy uruchamiają ponownie elektrownie węglowe, inwestują w energie odnawialne i prawdopodobnie przedłużą funkcjonowanie siłowni nuklearnych. Powinny też znieść zakaz wydobycia gazu łupkowego i sięgnąć po jego duże rezerwy – ocenia „Economist”. 

 

Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na obronność, bardziej realistyczną politykę zagraniczną i odejście od „pacyfistycznego tabu”, pomoc dla Ukrainy i gruntowaną rewizję relacji z Chinami. Ma też wkrótce przedstawić strategię bezpieczeństwa narodowego. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej