RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wypadki z udziałem hulajnóg elektrycznych. Policja podała dane

Zasady użytkowania hulajnóg elektrycznych w Polsce (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)
Zasady użytkowania hulajnóg elektrycznych w Polsce (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)

Od początku roku w Polsce doszło do 353 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w zdarzeniach tych zginęło trzech kierujących hulajnogami, a 284 zostało rannych. Jednocześnie odnotowano 66 innych poszkodowanych. Byli to najczęściej rowerzyści lub piesi.

Nowe zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Co się zmienia?

Sejm na czwartkowym posiedzeniu poparł nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która reguluje m.in. status prawny hulajnóg elektrycznych i...

zobacz więcej

Od maja ubiegłego roku obowiązują przepisy, które regulują zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Przewidują, że tym jednośladem można poruszać się po ścieżce rowerowej. W przypadku jej braku hulajnoga może korzystać z drogi dla samochodów, ale tylko w przypadku, gdy obowiązuje tam ograniczenie do 30 km/h. Gdy dozwolona prędkość jest wyższa, to należy poruszać się chodnikiem.


Robert Opas z Komendy Głównej Policji przypomina, że na chodniku kierujący hulajnogą musi stosować się do określonych zasad, czyli ustępować pierwszeństwa pieszym i poruszać się z prędkością, z jaką poruszają się piesi. Dodaje, że dozwolona prędkość, z jaką w ogóle może przemieszczać się tym jednośladem, to 20 km/h.

 

Czytaj więcej: W życie weszły przepisy o hulajnogach elektrycznych


Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub utrudnianie mu poruszania się po chodniku grozi mandat w wysokości 300 złotych. Z kolei kara za przekroczenie prędkości tym pojazdem wynosi od 50 do nawet 400 złotych. Policja przypomina, że zabronione jest przewożenie hulajnogą innych osób, a także zwierząt czy towarów. Robert Opas wyjaśnia, że hulajnogą elektryczną może poruszać się tylko kierujący.

 


Za przewożenie innych osób, zwierząt lub towarów hulajnogą grozi mandat w wysokości 300 złotych. Zabronione jest również poruszanie się tym jednośladem pod wpływem alkoholu. W tym przypadku grozi mandat do 2500 złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej